لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ ایران ۲۳:۰۴

برای کمک به کوششهای امدادی، آمریکا ۷ فروند هلیکوپتر از افغانستان به پاکستان می فرستد


برای کمک به کوششهای امدادی، آمریکا ۷ فروند هلیکوپتر از افغانستان به پاکستان می فرستد

سازمان ملل متحد می گوید وخیم ترین سیل در پاکستان در ۸۰ سال، بر ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اثر گذاشته است و هشدار می دهد سیل ها و ویرانی های بیشتری در راه است.
سیل - که در پی بارش باران های سنگین موسمی براه افتاد - تا کنون دست کم ۱۵۰۰ تن را، اکثرا در شمال غربی کشور، کشته است.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد - یونیسف - می گوید بیش از یک میلیون کودک به کمک فوری نیاز دارند.
یونیسف می گوید نیاز به غذا و آب آشامیدنی سالم بسیار زیاد است، و نسبت به قابلیت شیوع بیماری های آبزاد مانند وبا هشدار می دهد. مقامات می گویند بسیاری از سیل زدگان از اسهال و بیماری های تنفسی رنج می برند.
مقامات پاکستان روز سه شنبه در حالی که بارش باران سنگین ادامه داشت، هشدار های سیل جدید صادر کردند.
ساکنان نزدیک سد «ورساک» در حومه پیشاور، در حالی که سطح آب بالا می آید بحال آماده باش در آمدند. گزارش می رسد سیل بطرف استان های پنجاب و سند در جنوب غربی پاکستان پیش می رود.
جاده های سیل گرفته و پلهای ویران شده، و نیز تاسیسات آسیب دیده آب و برق، از کوشش های امدادی جلوگیری می کند.
قربانیان سیل در سراسر پاکستان از آنچه آنرا پاسخ کند دولت به فاجعه می نامند خشمگین هستند. بسیاری از تصمیم آصف علی زرداری رییس جمهوری برای سفر به اروپا انتقاد می کنند.

برنامه جهانی غذا می گوید نزدیک به دو میلیون قربانی سیل به کمک های غذایی فوری نیاز دارند. سخنگوی برنامه می گوید بسته های غذا به ۴۰۰ هزار خانواده گرسنه در مناطق پیشاور، مردان، چارصدا و نوشرا تحویل داده شده است.
وزارت دفاع آمریکا روز سه شنبه گفت برای کمک به کوشش های امدادی شش فروند هلیکوپتر از افغانستان به پاکستان می فرستد. نیروهای آمریکا تا کنون بیش از ۱۸۹ هزار بسته غذا تحویل داده اند، و انتظار می رود بسته های بیشتری در روزهای آینده برسد.
ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان، در بیانیه ای گفت ارتش آمریکا به حمایت از کوشش های امدادی ادامه خواهد داد و به دولت پاکستان از هر طریقی بتواند کمک خواهد کرد.

یک سخنگوی صلیب سرخ در واشنگتن به صدای آمریکا گفت خطر آلودگی آب در مناطق سیل زده بسیار بالا است.

او گفت صلیب سرخ با دولت پاکستان در تماس است تا امدادگران بتوانند دستری بیشتری به نقاط «حساس» داشته باشند.

سازمان ملل متحد گفت کاملا متعهد است از مقامات پاکستان حمایت کند و ۱۰ میلیون دلار برای عملیات رفاهی کنار گذاشته است.

سفارت آمریکا در اسلام آباد گفت هلیکوپترهای آمریکایی بیش از ۷۰۰ نفر را از مناطق سیل زده نجات داده اند و هزاران کیلوگرم تدارکات ضروری به قربانیان سیل تحویل داده اند. آمریکا همچنین ۱۰ میلیون دلار کمک های انساندوستانه تعهد کرده و ۱۲ پل فولادی پیش ساخته برای جایگزینی موقت پلهای ویران شده در پیشاور و منطقه کورام در در دسترس گذاشته است.

بریتانیا قول داد برای تامین آب آشامیدنی، توالت، پاک کردن فاضلاب و اقدامات دیگر، ۸ میلیون دلار از طریق یونیسف کمک کند.

سازمان های اسلامی، که برخی به داشتن ارتباط با گروه های ستیزه گر مظنون هستند، نیز ارائه کمک به قربانیان سیل را شتاب بخشیده اند.

در همین حال، در افغانستان، شمار تلفات سیل از ۶۰ تن فراتر رفته است.

XS
SM
MD
LG