لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۵

دست کم ۷۰ کشته در انفجار بیمارستانی در پاکستان؛ شاخه ای از طالبان مسئولیت را پذیرفت


مردم در حال کمک به قربانیان بمبگذاری در کویته هستند.
مردم در حال کمک به قربانیان بمبگذاری در کویته هستند.

انفجار انتحاری در بیمارستانی در شهر کویته پاکستان دست کم ۷۰ کشته و بیش از ۱۶۰ زخمی به جای گذاشت. حمله ای که سک گروه منشعب از طالبان پاکستان مسئولیت آن را به عهده گرفت و ایالات متحده آن را به شدت محکوم کرد.

خبرگزاری ها گزارش دادند، انفجار روز دوشنبه ۱۸ مرداد زمانی رخ داد که بمبگذار خود را در میان جمعیتی حدودا صد نفره، شامل تعدادی از وکلا و خبرنگاران، در بخش اورژانس بیمارستان منفجر کرد. این وکلا جسد وکیل سرشناس، بلال انور کاسی را به بیمارستان برده بودند که او نیز صبح دوشنبه با شلیک گلوله کشته شده بود.

به گزارش رویترز، عبدالرحمان میان خیل، یک مقام وزارت بهداشت پاکستان به خبرگزاری ها گفت که تا کنون ۶۳ نفر در این حادثه کشته شده اند. او احتمال داد که تعداد کشته ها افزایش یابد.

گفته می شود تعدادی از وکلا و خبرنگاران در میان کشته ها و زخمی ها هستند.

آخرین گزارشها حاکی از آن است که "جماعت احرار"، یک گروه انشعابی از طالبان پاکستان، مسئولیت هر دو حادثه روز دوشنبه، قتل بلال انور کاسی و انفجار در بیمارستان را بر عهده گرفته است. یک سخنگوی گروه گفت که بمبگذار انتحاری در بیمارستانی که پیش بینی می شد جمعیت زیادی وکلا و مقامات در آن حضور یابد، خود را آماده انفجار کرده بود.

بمبگذار جمعیت وکلای عزادار را هدف گرفته بود؛ آن هم پس از این که بلال انور کاسی، وکیل برجسته پاکستانی در مسیر رفتن به مجتمع دادگستری شهر کویته با شلیک گلوله به قتل رسید.

شهر کویته مرکز ایالت بلوچستان در غرب پاکستان است.

کاخ سفید آمریکا ساعاتی بعد در روز دوشنبه با "فجیع" خواندن حمله به وکلایی که برای سوگواری و ادای احترام به یکی از همکاران خود جمع شده بودند، گفت ایالات متحده این حمله را "به شدیدترین وجه ممکن" محکوم می کند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید عصر دوشنبه گفت ایالات متحده این حمله را به شدیترین وجه ممکن محکوم می‌کند و در ادامه تاکید کرد که آمریکا به تعهد خود بر همکاری نزدیک با پاکستان در مبارزه علیه تروریسم پایبند است.

XS
SM
MD
LG