لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۴

اتحادیه اروپا از اخراج پاکستانیهای غیر مجاز پشتیبانی می کند


پارلمان اتحادیه اروپا موافقتنامه جنجال برانگیزی را تصویب کرده است که بموجب آن کشورهای عضو این اتحادیه میتوانند آسانتر مهاجران غیر قانونی پاکستانی را به کشورشان بازگردانند.
پارلمان اروپائی پیمان بازگرداندن مجدد پاکستانیهای غیر مجاز را روز سه شنبه با ۳۸۲ رای موافق در برابر ۲۵۰ رای مخالف به تصویب رساند. ۲۳ نماینده نیز از دادن رای خود داری کردند.
بموجب این پیمان هر درخواستی که بمدت ۶۰ روز برای بازگرداندن افراد غیر مجاز از سوی پاکستان بی جواب بماند به مفهوم قبول درخواست تلقی خواهد شد و پاکستان باید علت نپذیرفتن اتباع خود را توجیه کند.
برخی از نمایندگان پارلمان اروپا بدلایل دفاع از حقوق بشر به شدت با این مصوبه مخالفت کردند . مخالفان میگویند که پاکستان موازین حقوق بشر را رعایت نمیکند و پیمان ژنو درباره پناهندگان را امضاء نکرده است. در آن پیمان آمده است که دولتها باید از اخراج افرادی که پس از بازگشت خطر شکنجه تهدیدشان می کند، ممانعت کنند.
بموجب برآوردها حدود ۱۳ هزار شهروند پاکستان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا بعلت در دست نداشتن اوراق و اسناد قانونی بازداشت شده اند. بموجب اقدام اخیر از اتحادیه اروپا خواسته شده است که در باره مهاجرتهای قانونی و مقررات ویزا با پاکستان وارد مذاکره شوند.

XS
SM
MD
LG