لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

نتایج اولیه از انتخابات پاکستان؛ حزب «عمران خان» بازیکن سابق تیم ملی کریکت پیش است


حامیان عِمران خان، بازیکن سابق کریکت پاکستان که مدتهاست فعالیت سیاسی دارد و این دوره با شعار مبارزه با فساد وارد انتخابات شده است.
حامیان عِمران خان، بازیکن سابق کریکت پاکستان که مدتهاست فعالیت سیاسی دارد و این دوره با شعار مبارزه با فساد وارد انتخابات شده است.

‎نتایج مقدماتی انتخابات پارلمانی پاکستان حکایت از جلو بودن حزب وابسته به «عمران خان» چهره سرشناس ورزش کریکت است که در چند سال اخیر فعالیت سیاسی داشته و در این دوره با شعار مبارزه با فساد وارد انتخابات شده است.

تا صبح پنجشنبه ۴ مرداد به وقت واشنگتن، بیش از نیمی از آرای انتخابات شمارش شده که در آن حزب «تحریک انصاف» به رهبری عمران خان پیش است. بعد از این حزب، «مسلم لیگ، شاخه نواز» به رهبری نواز شریف که دو هفته پیش به اتهام فساد بازداشت شد، با فاصله کمی قرار دارد.

شمارش آرا در حالی ادامه دارد که تقریباً همه طرفهای رقیب در انتخابات مدعی است که در انتخابات به نفع عمران خان تقلب شده است.

مقامهای کمیته مستقل انتخابات پاکستان قول داده است تمام نتایج انتخابات را تا پایان روز پنجشنبه اعلام کند. این کمیته هرگونه تقلب در انتخابات را رد کرده و می گوید علت تاخیر در اعلام نتایج مشکلات ماشین های الکترونیکی شمارش آرا بوده است.

با شمارش نیمی از آرا، حزب «تحریک انصاف» ۱۱۳ کرسی از ۲۷۲ کرسی در مجمع ملی پاکستان را به دست آورده است.

پارلمان پاکستان که به «مجمع ملی» مشهور است، ۳۴۲ کرسی دارد که ۲۷۲ کرسی آن به طور مستقیم و از طریق انتخابات به احزاب تعلق می‌گیرد و ۷۰ کرسی نیز برای زنان و اقلیت‌های مذهبی در نظر گرفته شده است.

تحلیلگران می گویند اگر حزب عمران خان تا پایان شمارش این برتری را حفظ کند، وی باید در ائتلاف با احزاب کوچکتر آماده تشکیل دولت شود.

برگزاری مبارزات و انتخابات پارلمانی در پاکستان همراه با خشونت بود و تنها در یک هفته اخیر بیش از ۱۷۰ تن در چند حمله و انفجار کشته شدند. داعش مسئولیت برخی از این حمله ها را بر عهده گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG