لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۰

پاکستان روز استقلال خود را همزمان با افزایش تنش با هند بر سر کشمیر جشن می‌گیرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - عمران خان، نخست وزیر پاکستان روز چهازشنبه هشدار داد که اقدام های جنجالی اخیر هند در مناطق مورد مشاجره «جامو و کشمیر» صلح منطقه را به خطر انداخته است.

خان این اظهارنظر را به مناسبت جشن های روز استقلال کشورش و یک هفته پس از آن عنوان می کند که هند به طور یکجانبه وضعیت حقوقی این منطقه تقسیم شده نیمه خودمختار در هیمالیا را باطل کرد.

دولت هند ده‌ها هزار نیروی مضاعف در منطقه مستقر کرده و میلیون ها کشمیری را زیر کنترل امنیتی کم سابقه ای قرار داده است تا مانع واکنش های خشونت آمیز گسترده شود. با این وجود، بنا بر گزارش ها محدودیت ها در بخش هایی کاهش یافته است.

نخست وزیر پاکستان گفت: «روز استقلال فرصتی برای شادی فراوان است. اما امروز ما غمگین مخمصه برادران کشمیری مان در جامو و کشمیر اشغالی هستیم که قربانی سرکوب هند شده اند. به برادران کشمیری‌ام اطمینان می دهم ما در کنارشان خواهیم ایستاد.»

عمران خان روز چهارشنبه به منطقه مورد مناقشه کشمیر که در کنترل پاکستان است سفر کرد تا با کشمیری های ساکن مناطق تحت کنترل هند ابراز همبستگی کند.

اسلام آباد که ادعای مالکیت کل کشمیر را دارد، در واکنش به تصمیم پنجم ماه اوت دهلی نو، کمیسر عالی هند در پاکستان را اخراج کرد و تجارت دوجانبه و حمل و نقل عمومی بین دو طرف را به تعلیق درآورده است.

پاکستان همچنین خواستار برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG