لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۰

آمریکا: طالبان پاکستان مسئول بمب گذاری نافرجام نیویورک است


دو مقام بلند پایه آمریکا میگویند ایالات متحده شواهد و مدارکی در دست دارد که نشان میدهد طالبان پاکستان پشت تلاش نافرجام انفجار یک اتوموبیل در شهر نیویورک قرار دارد.

روز یکشنبه اریک هولدر، وزیر دادگستری آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای بی سی گفت بازجویان به شواهدی دست یافته اند که فیصل شهزاد، شهروند آمریکایی متولد پاکستان را با طالبان پاکستان در ارتباط نشان میدهد. هولدر گفت شهزاد برای کارگذاشتن بمب در میدان تایم نیویورک، از طالبان پاکستان دستور داشت.

جان برنان، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا نیر در مصاحبه ای با تلویزیون فاکس گفته است که شهزاد آموزشهای خود را از طالبان پاکستانی گرفته بود و بنظر میرسد که آن گروه هزینه های تلاش وی برای ایجاد انفجار را پرداخته باشند.

فیصل شهزاد که ۳۰ ساله است روز دوشنبه گذشته و هنگام ترک آمریکا در فرودگاه نیویورک بازداشت شد.

اتهام انفجار یک بمب قدرتمند در روز شنبه گذشته در شهر نیویورک که در یک اتومبیل کارگذاشته شده بود، به وی تفهیم شده است.

طالبان پاکستانی میگویند که نه شه زاد را بکار گرفته اند و نه وی را آموزش داده اند و هرگونه ارتباطی را باوی انکار میکنند. در بیانیه ئی که چندی پیش انتشار آن به طالبان پاکستانی نسبت داده میشد آمده بود که آن گروه مسئولیت آن حمله نافرجام را در شهر نیویورک میپذیرند.

مقامهای آمریکائی میگویند که شه زاد با بازجویان همکاری میکند و به آنها گفته است که برای تهیه و آماده سازی موار منفجره بهنگام دیداری از پاکستان آموزش دیده بود.

XS
SM
MD
LG