لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۴

پاکستان خانواده بن لادن را به دلیل اقامت غیرقانونی زندانی کرد


ذکریا احمد الفتاح، برادر جوانترین زن اسامه بن لادن همراه با امیر خلیل، یکی از وکلای خانواده بن لادن عازم جلسه دادگاه در محل نگهداری آنان هستند. دوم آوریل 2012
ذکریا احمد الفتاح، برادر جوانترین زن اسامه بن لادن همراه با امیر خلیل، یکی از وکلای خانواده بن لادن عازم جلسه دادگاه در محل نگهداری آنان هستند. دوم آوریل 2012

یک دادگاه پاکستان سه بیوه اسامه بن لادن و دو فرزند دختر او را به ۴۵ روز زندان محکوم کرد. وکیل آنان روز دوشنبه اعلام کرد این حکم پس از آن صادر شد که مسئولان پاکستانی متوجه اقامت غیرقانونی آنان در این کشور شدند. در عمل آنان تنها ۱۴ روز زندانی خواهند بود چرا که از روز سوم مارس، سیزدهم اسفندماه بازداشت بوده اند. به گفته امیر خلیل، یکی از وکلای آنان، اعضای خانواده اسامه بن لادن در نهایت به کشور خود بازگردانده می شوند.

آقای خلیل گفت: «آنان به ۴۵ روز حبس و پرداخت ۱۰ هزار روپیه (هرکدام ۱۱۰ دلار) جریمه نقدی محکوم شده اند که این پول پرداخت شده و روند استرداد آنان نیز در اختیار وزارت کشور گذاشته شده است.»

خانواده بن لادن در یک ساختمان سه طبقه در یک محله مسکونی در اسلام آباد، تحت تدابیر سنگین امنیتی نگهداری می شوند. افراد محدودی به این افراد دسترسی دارند و روند قضایی در همان ساختمان انجام می شود. امیر خلیل وضعیت آنان را «خوب» توصیف کرده است.

تحلیلگران می گویند پاکستان ترجیح می دهد که بتواند برای مدت بیشتری خانواده اسامه بن لادن را در این کشور نگاه دارد تا آنان نتوانند درباره جزئیات اقامتشان در پاکستان افشاگری کنند.

خانواده بن لادن، در صورت ترک پاکستان می توانند درباره جزئیات زندگی چندین ساله عمده ترین چهره تحت تعقیب جهان در قلب یک کشور متحد آمریکا لب به سخن بگشایند. امکانی که احتمالا با یاری عناصری قدرتمند در دستگاه امنیتی و نظامی پاکستان میسر شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از طلعت مسعود، ژنرال بازنشسته و تحلیلگر سیاسی در پاکستان می گوید: «دستگاه امنیتی و نظامی پاکستان اطمینان دارند که آمریکا تاکنون از بسیاری از جزئیات آگاه است.»

دولت و ارتش پاکستان گفته اند هیچگونه ارتباطی با بن لادن نداشته اند. افشای هر گونه ارتباطی با بن لادن می تواند آبروی اسلام آباد را به خطر بیاندازد و آمریکا را که از یک دهه پیش و پس از حملات ۱۱ سپتامبر، به دنبال به دام انداختن بن لادن بود عصبانی کند.

اسامه بن لادن در ماه مه ۲۰۱۱ در حمله نیروهای ویژه آمریکایی به خانه او در شهر ابوت آباد در پاکستان واقع در نزدیکی اسلام آباد، کشته شد.

جوانترین بیوه بن لادن امل الساده نام دارد و یمنی است. دو زن دیگر او تبعه عربستان سعودی هستند.

XS
SM
MD
LG