لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۲

فعالان بلوچ در پاکستان خواهان یافتن ناپدید شدگان هستند


گروهی از فعالان بلوچ پاکستان در پایان نزدیک سه هزار کیلومتر راه پیمایی اعتراضی در سراسر کشور، روز جمعه تظاهراتی در اسلام آباد برپا کردند و خواهان اجرای عدالت در مورد بستگان و عزیرانشان شدند، که می گویند نیروهای امنیتی آنها را در جریان نبرد با شورشیان ربوده اند.

به گزارش اسوشتید پرس حدود ۱۰۰ معترض وارد پایتخت شدند و به راه پیمایی که روز ۲۷ اکتبر در کویته مرکز استان بلوچستان آغاز کردند پایان دادند. آنها عکس های بستگان مفقود شده خود را با اسامی و محل های ناپدید شدنشان حمل می کردند و از دولت خواستند مفقود شدگان را پیدا کند و آنها را اگر به ارتکاب جرمی متهم هستند، محاکمه کند.

افزایش موارد ناپدید شدن افراد در استان بلوچستان پاکستان در نیمه سال ۲۰۰۰ ، زمانی که دولت پرویز مشرف به سرکوب شورشیان پرداخت، آغاز شد. بسیاری از بلوچ ها از دیر باز خواهان خود مختاری بیشتر و دریافت سهم زیادتری از منابع طبیعی منطقه بوده اند.

فعالان بلوچ و حقوق بشر می گویند نیروهای امنیتی سال ها مردم را بی آنکه آنها را به دادگاه ببرند بازداشت می کردند، گاهی آنان را می کشتند و اجسادشان را در بیابان ها می انداختند. دولت بارها این اتهامات را رد کرده است.

با این حال، نواز شریف پس از برگزیده شدن به نخست وزیری در سال گذشته، قول داد به مساله ناپدید شدن افراد بپردازد. او و دادگاه عالی کمیسیون هایی برای تحقیق تشکیل دادند، هر چند تاکنون هیچکدام چندان پیشرفت نکرده اند.
XS
SM
MD
LG