لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۹

نبرد ۱۷ ساعته پاکستان برای پس گرفتن کنترل پایگاه نیروی دریایی


ماموران امنیتی از کنار لاشه یک هواپیما در پایگاه نیروی دریایی در کراچی عبور می کنند، ۲۳ مه ۲۰۱۱
ماموران امنیتی از کنار لاشه یک هواپیما در پایگاه نیروی دریایی در کراچی عبور می کنند، ۲۳ مه ۲۰۱۱

مقام های امنیتی پاکستان می گویند پس از ۱۷ ساعت نبرد با مهاجمان طالبان توانستند کنترل پایگاه نیروی دریایی در کراچی را بار دیگر بدست بگیرند. این حمله سوالاتی را درباره قابلیت پاکستان برای دفاع از خود در برابر حملات شبه نظامیان مطرح کرده است.

رحمان مالک، وزیر کشور پاکستان گفت در حمله روز دوشنبه اعضای طالبان به پایگاه نیروی دریایی در شهر بندری کراچی، واقع در جنوب پاکستان، ۱۰ نفر از نیروهای امنیتی کشته و ۱۴ تن دیگر مجروح شدند.

مالک گفت ۴ تا ۶ نفر از مهاجمان به شدت مسلح، در لباس سیاه و با استفاده از نردبان ها اواخر روز یکشنبه وارد پایگاه نیروی دریایی شدند و باعث بروز درگیری مسلحانه شدید و چند انفجار شدند.

به گفته وزیر کشور پاکستان، چهار تن از مهاجمان کشته شدند اما دو نفر از آنان احتمالا فرار کردند.

یک سخنگوی گروه طالبان می گوید حمله به این پایگاه نیروی دریایی در واکنش به کشتن اسامه بن لادن، رهبر القاعده در پاکستان صورت گرفته است. اسامه بن لادن در حمله نیروهای ویژه آمریکایی در ۲ مه کشته شد.

به گفته وزیر کشور پاکستان، ۶ پیمانکار آمریکایی و ۱۱ پیمانکار چینی در زمان حمله در پایگاه بودند که سالم از این پایگاه خارج شدند.

مسئولان پاکستانی می گویند در این حمله دو هواپیمای تجسسی دریایی که به تازگی از سوی ایالات متحده تحویل پاکستان شده بود، نابود شدند.

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان این حمله را محکوم کرد و گفت این اقدام باعث تردید دولت یا مردم پاکستان در مبارزه با تروریسم نمی شود. ایالات متحده و بریتانیا نیز این حملات را محکوم کردند.

از سوی دیگر، مسئولان پاکستانی گفتند در حمله یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در وزیرستان شمالی در نزدیکی مرز افغانستان، دست کم ۷ فرد مظنون به عضویت در گروه های شبه نظامی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG