لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

اشرف غنی: پاکستان و افغانستان باید بر گذشته غلبه کنند


نواز شریف نخست وزیر پاکستان برپشتیبانی خود از رئیس جمهوری افغانستان برای نشاندن طالبان در پشت میز مذاکره تأکید گذاشته است.

به گزارش اسوشیتد پرس، آقای شریف روز شنبه در اسلام آباد با اشرف غنی ملاقات کرد و اظهار داشت یک «افغانستان صلحجو، با ثبات، متحد و موفق، به سود منافع ملی پاکستان خواهد بود.»

غنی، که روز جمعه برای دیداری دو روزه وارد پاکستان شد، شریف را ستود ، خواهان گشودن صفحه ای جدید در مناسبات دو کشور شد و گفت «ما باید برگذشته غلبه کنیم و اجازه ندهیم گذشته آینده را خراب کند.»

غنی همچنین ابراز امیدواری کرد پاکستان و افغانستان که در قلب آسیا قرار دارند، به عملی شدن یکپارچگی اقتصادی آسیا کمک کنند.

او همچنین خواهان کوشش مشترک برای مهار افراط گرایی و تروریسم درمنطقه شد و گفت هرگونه بی ثباتی در افغانستان و پاکستان بر هر دو کشور تاثیر می‌گذارد.

اسوشیتد پرس می گوید مناسبات کابل و اسلام آباد در دوره ریاست جمهوری حامد کرزی تیره شد. آقای کرزی همواره پاکستان را متهم می‌کرد طالبان و دیگر گروه‌های پیکارجو را که از مناطق عشیره‌نشین پاکستان به افغانستان حمله می کنند نادیده می‌گیرد. از سوی دیگر، پاکستان افغانستان را ملامت می‌کرد که قادر نیست امنیت مرزهای خود را تامین کند.

چند هفته پیش، اشرف غنی طالبان را دعوت کرد به مذاکرات آشتی ملی بپیوندد. روز شنبه ، نواز شریف از پیشنهاد آقای غنی حمایت کرد، اما یادآور شد که افغانستان باید هدایت کامل این روند را برعهده داشته باشد.

XS
SM
MD
LG