لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۵

استقبال طالبان از آزادی زندانیان عضو این گروه


طالبان افغانستان از آزادی دست کم ۱۳ نفر از اعضای خود که در پاکستان زندانی بودند استقبال می کند.

انور الحق مجاهد، فرمانده ارشد طالبان از جمله آنها است. منابع خانواده روز جمعه به سرویس اردوی صدای امریکا گفتند مجاهد به بستگانش در شهر پیشاور، در شمال غربی پاکستان پیوسته است.

مقامات پاکستان روز چهارشنبه با آزادی برخی از زندانیان طالبان افغان موافقت کردند ، با این هدف که به مذاکرات صلح بین گروه شورشی و دولت افغانستان کمک شود.

افغانستان از دیر باز خواهان دسترسی به زندانیان برای کمک به پیشبرد روند صلح بوده است. حمایت پاکستان، که در اواخر دهه ۱۹۹۰ حامی رژیم طالبان بود، برای کوشش های آشتی جویانه افغانستان حیاتی تلقی می شود.

آزادی اعضای طالبان با دیدار صلاح الدین ربانی رییس شورایعالی صلح افغانستان از پاکستان مصادف می شود.

طالبان افغانستان روز جمعه در بیانیه ای درخواست کرد بقیه زندانیان نیز آزاد شوند، و گفت این اقدام " بدون تردید اعتماد بین دو کشور همسایه و مردم آنها را افزایش می دهد."

طالبان گفت برخی از اعضا برای درمان یا دلایل دیگر از مرز گذشتند و وارد پاکستان شدند، اما " مرتکب هیچ عملی که مستحق زندان یا مجازات باشد نشدند و هیچ صدمه ای به مردم و دولت افغانستان نزدند."

برخی از قانون گذاران پاکستان روز جمعه از دولت خواستند در مورد آزادی زندانیان طالبان افغان توضیح بدهد. مالک احمد معاوت وزارت امور خارجه هر انتقادی را رد کرد و گفت این موضوع مدت ها در دست بررسی بوده است. وی اظهار داشت پاکستان این گام را به تنهایی برنمی دارد بلکه در مشارکت با متحدان بین المللی خود در کوشش برای کمک به " برادران افغان در رسیدن به صلح" انجام می دهد.
XS
SM
MD
LG