لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۸

دختر چشم سبز «نشنال جئوگرافیک» با حکم اخراج از پاکستان روبروست


دادگاهی در پاکستان روز جمعه حکم به اخراج یک زن اهل افغانستان از کشور را داد که بیش از ۳۰ سال پیش با چاپ تصویرش بر روی جلد مجله «نشنال جئوگرافیک» به شهرتی جهانی رسید.

شربت گل، که تصویرش در ژوئن ۱۹۸۵ به عنوان "پناهجوی چشم سبز ۱۲ ساله" افغان بر روی جلد نشنال جئوگرافیک منتشر شد، اوایل آبان به اتهام داشتن مدارک شناسایی جعلی و اقامت غیرقانونی در پاکستان دستگیر شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدرس، اکنون پس از گذشت ۱۰ روز از دستگیری در پیشاور واقع در شمال غربی پاکستان، قاضی دادگاهی در آن شهر حکم اخراج او پس از انقضای مدت بازداشت را صادر کرده است.

با این حساب، شربت گل که خود در جلسه امروز دادگاه حضور داشت، تا روز دوشنبه از پاکستان اخراج خواهد شد و مشخص نیست که تکلیف سه فرزند او، که از همسرش هم جدا شده، چه خواهد شد.

در همین حال برخی رسانه ها از آزادی او، که در طول بازداشت به دلیل بیماری به بیمارستان منتقل شده بود، خبر داده و نوشتند که وی قرار است روز دوشنبه خاک پاکستان را ترک کند.

استیو مک‌کاری عکاس نشنال جئوگرافیک در سال ۲۰۰۲ میلادی – حدود ۱۸ سال پس از آن که از شربت گل در اردوگاه پناهجویان در شمال غربی پاکستان عکس گرفت –او را در یک روستای دورافتاده در افغانستان پیدا کرد.

اما در سال ۲۰۱۴، او بار دیگر در پاکستان دیده شد و پس از آن که مسئولان پاکستانی او را به خرید مدارک شناسایی جعلی متهم کردند، مخفی شد؛ تا آن که در نهایت پس از دو سال تعقیب و گریز، روز پنجم آبان ماه دستگیر شد.

آسوشیتدپرس روز جمعه از قول محسن داور دادستان پیشاور نوشت که شربت گل پس از پایان مدت ۱۵ روزه بازداشت، با حکم اخراج از کشور روبرو خواهد شد. او همچنین به پرداخت جریمه نقدی معادل ۱۱۰۰ دلار محکوم شده است.

دستگیری این پناهجوی افغان، که اکنون دهه چهارم زندگی خود را سپری می‌کند، به طور گسترده‌ای در سطح رسانه‌های جهان نیز مطرح شد و برخی انتقادهای بین المللی، از جمله سازمان عفو بین الملل، را در پی داشت.

مدیر بخش جنوب آسیای عفو بین‌الملل اخراج شربت گل را «نهایت بی عدالتی» دانسته و گفته است برگرداندن او به کشوری که سالها ندیده و فرزندانش آن را نمی‌شناسند، نمادی از «برخورد ظالمانه» پاکستان با مهاجران افغان خواهد بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG