لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۱

نخست وزیر پاکستان وزیر دفاع را برکنار می کند


نخست وزیر پاکستان وزیر دفاع را برکنار می کند
نخست وزیر پاکستان وزیر دفاع را برکنار می کند

ارتش پاکستان نسبت به «پیامدهای وخیم» در پی اظهارات نخست وزیر که روسای ارتش و اطلاعات کشور برخلاف قانون اساسی عمل کردند، هشدار می دهد.

پیشتر در اوائل هفته، به نقل از یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر در مصاحبه ای با یک نشریه چینی گفته شد که ژنرال پرویز اشفق کیانی، فرمانده ارتش و ژنرال احمد شجاع پاشا، رییس سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان با تسلیم یک جانبه به تحقیقات جاری دادگاه عالی، غیرقانونی عمل کردند.

دادگاه در باره یک یادداشت بدون امضا تحقیق می کند که گویا از امریکا می خواست به جلوگیری از کودتای نظامی در پاکستان کمک کند.

یوسف رضا گیلانی به روزنامه چینی گفت کیانی و پاشا پیش از ارائه بیانیه های خود در باره یادداشت به دادگاه باید از دولت اجازه می گرفتند.

روز چهارشنبه، ارتش پاکستان گفت اظهارات گیلانی «بازتاب هایی بسیار جدی با پیامدهای بالقوه جدی برای کشور دارد.»

روز چهارشنبه نخست وزیر نعیم خالد لودهی، وزیر دفاع را که یک سپهبد بازنشسته است، به دلیل « خلاف فاحش و عمل غیر قانونی» در ارتباط با نقش او در ارائه بیانیه های روسای ارتش و اطلاعات به دادگاه عالی برکنار کرد.

نرگس سطحی، یک مقام دولت، جایگزین لودهی شد.

تحولات روز چهارشنبه افزایش تنش بین دولت و ارتش پاکستان را برجسته می سازد.

هیاتی که دادگاه عالی منصوب کرده است در باره ریشه های یادداشت بدون امضا که در آن دولت پاکستان از آمریکا برای مهار ارتش در خواست کمک خواست، تحقیق می کند.

وجود یادداشت در ماه اکتبر و زمانی معلوم شد که منصور ایجاز، بازرگان امریکایی پاکستانی تبار حسین حقانی سفیر وقت پاکستان در امریکا را به نوشتن یادداشت متهم کرد. حقانی چنین اتهامی را تکذیب کرد و بعد استعفا داد.

مقامات نظامی امریکا تایید کردند که دریاسالار مایک مولن، رییس سابق ستاد مشترک ارتش آمریکا یادداشت را دریافت کرد، اما آنرا معتبر ندید.

XS
SM
MD
LG