لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۷

پاکستان می گوید به هر تجاوز مرزی بی درنگ پاسخ می دهد


پاکستان می گوید به هر تجاوز مرزی بی درنگ پاسخ می دهد
پاکستان می گوید به هر تجاوز مرزی بی درنگ پاسخ می دهد

فرمانده ارتش پاکستان می گوید او به نیروهای خود دستور داده است در آینده به هر تجاوزی در امتداد مرز افغانستان پاسخ دهند و در انتظار دستور فرماندهی عالی نمانند.

منابع نظامی پاکستان روز جمعه در گفت و گو با صدای آمریکا تایید کردند که ژنرال اشفق گیلانی به سربازان گفته است هرتجاوزی را «بدون توجه به هزینه و پیامدها» تلافی کنند.

یوسف رضا گیلانی نخست وزیر روز جمعه به کمیته امنیت ملی پارلمان پاکستان گفت دولت او تحت هیچ شرایطی اجازه نخواهد داد آنچه آنرا «اقدامات نسنجیده و شتابزده» نامید استقلال و تمامیت ارضی پاکستان را بخطر بیاندازد.

گیلانی همچنین ناراحتی پاکستان را از ادامه پافشار غرب برای انجام کارهای بیشتر علیه تروریسم ابراز داشت، و گفت شکیبایی پاکستان حدودی دارد و «همکاری نمی تواند یک خیابان یک طرفه باشد.»

در این میان، صدها پاکستانی روز جمعه در پی برگزاری نماز در سراسر کشور دست به اعتراض زدند، برخی از ارتش خواستند به ائتلاف در افغانستان حمله کند.

سنای پاکستان نیز قطعنامه ای را تصویب کرد که از دولت می خواهد با قدرت تمام به هر تجاوزی پاسخ دهد.

ارتش پاکستان همچنین در بیانیه ای گفت بروز یک مشکل ارتباطی از دادن پاسخی موثر به حمله مرگبار هوائی ناتو به دو پست مرزی جلوگیری کرد. در حمله، که پاکستان می گوید بی دلیل بود، ۲۴ سرباز کشته شدند.

مقامات پاکستان همچنین یک گزارش روزنامه وال استریت جورنال را که در آن بنقل از مقامات آمریکایی گفته می شود مقامات نظامی پاکستان حمله هوایی ناتو در ۶ آذر را تصویب کردند، و نمی دانستند که نیروهایشان در منطقه حضور دارند، تکذیب می کنند.

گزارش حاکی است یک نیروی تهاجمی به هدایت قوای افغانستان، شامل کماندوهای آمریکایی، زمانی که در تعقیب ستیزه گران طالبان بود از داخل اردوگاهی در امتداد مرز افغانستان – پاکستان در منطقه عشایری موهمند زیر آتش قرار گرفت.

مقامات آمریکایی گفتند کماندوها گمان کردند ستیزه گران آنها را هدف گرفته اند، اما معلوم شد مهاجمان پرسنل نظامی پاکستان بودند که یک اردوگاه موقتی برپا کرده بودند.

گزارش می گوید اطلاعات اولیه آمریکا از منطقه حاکی است کماندوهای آمریکایی، پیش از آن که حملات هوایی را درخواست کنند، با یک مرکز مشترک کنترل مرزی تماس گرفتند و به آنها گفته شد هیچ سرباز پاکستانی در منطقه نیست.

وال استریت جورنال می گوید مقامات آمریکایی تایید کرده اند هر دو طرف حادثه مرتکب اشتباه شدند، و اضافه می کند مقامات آمریکایی هشدار داده اند جدید ترین گزارش بر مصاحبه هایی با اعضای تیم کماندویی استوار است و می تواند در حالی که اطلاعات بیشتری می رسد تغییر کند.

وال استریت جورنال می گوید قرار است گزارش رسمی تحقیقگران نظامی آمریکا تا ۲ دی تکمیل شود.

XS
SM
MD
LG