لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۵

نخست وزيز پاکستان: پس از حمله هوايی ناتو روابط با آمريکا نمی تواند به روال عادی باشد


نخست وزيز پاکستان: پس از حمله هوايی ناتو روابط با آمريکا نمی تواند به روال عادی باشد
نخست وزيز پاکستان: پس از حمله هوايی ناتو روابط با آمريکا نمی تواند به روال عادی باشد

نخست وزیر پاکستان هشدار داده است که در پی حمله هوایی روز شنبه نيروهای ناتو که منجر به کشته شدن ۲۴ سرباز پاکستانی شد، روابط کشور متبوع وی با ایالات متحده آمريکا دیگر نمی تواند همچنان گذشته مبتنی «به روال عادی باشد».

یوسف رضا گیلانی، روز دوشنبه به شبکه سی ان ان آمريکا گفت که روابط دو جانبه باید بر اساس «احترام و منافع متقابل» باشد که اين روابط به گفته او در حال حاضر وجود ندارد. سخنگوی ارتش پاکستان، سرلشگر اطهر عباس، گفت که این حمله «میتواند عواقب جدی» در سطح همکاریهای پاکستان با آمريکا داشته باشد. ژنرال عباس ادعا مبنی بر آغاز حمله و تيراندازی از سوی ارتش پاکستان به سوی نیروهای ناتو و افغان را بهانه جویی خواند و گفت به نیروهای ناتو هیچ خسارت و آسیبی وارد نشده است.

در واکنش به این حمله، پاکستان راه های تدارکاتی ناتو به افغانستان را بسته است و دستور تخلیه پایگاه هوایی آمریکا در جنوب غربی استان بلوچستان را صادر کرده است.

در کاخ سفید، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمريکا، اين حمله را يک «فاجعه» ناميد. جی کارنی یک سخنگوی کاخ سفيد گفت: دولت آمريکا اين حادثه را بسيار جدی تلقی می کند. و افزود بررسی های جداگانه توسط نيروهای ناتو و فرماندهی مرکزی آمريکا انجام خواهد شد. وی افزود آمريکا و پاکستان «همکاری و ارتباط مهم با يکديگر دارند که بسیار پیچیده است».

سخنگوی وزرات امور خارجه آمريکا، مارک تونر، به خبرنگاران گفت: اين رابطه دوجانبه بين دو کشور «اهمیت حیاتی» دارد که در گذشته با پس رفتهايی مواجه شده است. او گفت هر دو کشور نیاز به پیدا کردن راهی برای حرکت به جلو و پيشرفت دارند. او همچنین افزود که پاکستان در فکر تحریم کنفرانس هفته آینده در شهر بن، در آلمان، درمورد تلاش برای ایجاد ثبات در افغانستان است. وی از پاکستان خواست در اين کنفرانس حضور يابد.

XS
SM
MD
LG