لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۲

کلینتون از پاکستان می خواهد امنگاه های ستیزه گران را ببندد


کلینتون از پاکستان می خواهد امنگاه های ستیزه گران را ببندد
کلینتون از پاکستان می خواهد امنگاه های ستیزه گران را ببندد

مقامات اطلاعاتی در پاکستان می گویند در حمله یک هواپیمای مظنون بی سرنشین آمریکا يازده ستیزه گر مرتبط با یک فرمانده ارشد طالبان در منطقه عشیره ای شمال غربی کشور کشته شده اند.
بگفته مقامات، هواپیما روز پنجشنبه موشک هایی بسوی یک خودرو در شهرک «اعظم ورَسک» در وزیرستان جنوبی پرتاب کرد و برادر کوچک «مولوی نذیر» فرمانده طالبان را کشت.
در حمله پنج ستیزه گر دیگر، از جمله یک خویشاوند نذیر نیز کشته شدند. مقامات امنیتی پاکستان می گویند در حمله دست کم دو نفر مجروح شدند.
نذیر یکی از نیرومند ترین فرمانده هان ستیزه گران در منطقه عشیره ای پاکستان تلقی می شود. عقیده بر این است که رزمندگان طالبان او از مرز می گذرند و به سربازان آمریکا و ناتو در افغانستان حمله می کنند.
در ماه ژوئن، در حملات موشکی ۱۵ ستیزه گر که گفته شد متحد نذیر بودند کشته شدند، و در ماه مه طرفداران او تهدید کردند به حملات انتقامی علیه پاکستان و آمریکا بتلافی کشتن اوسامه بن لادن رهبر القاعده دست بزنند.
گزارش ها حاکی است گروه نذیر با دولت پاکستان مخالف نیست و در جریان حملات گذشته علیه دیگر جناح های طالبان با آن به توافق هایی رسیده است.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه بار دیگر از پاکستان خواست امنگاه های ستیزه گران در خاک خود را بیبندد.
کلینتون که در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا سخن می گفت اظهار داشت او در جریان سفر هفته پیش به پاکستان رهبران کشور را به اقدام علیه شبکه حقانی فرا خواند و توضیح داد که کوشش برای تفاوت گذاشتن بین باصطلاح «تروریست های خوب و تروریست های بد در نهایت خودشکنی و خطرناک است.»
مقامات آمریکا سازمان جاسوسی نظامی پاکستان (آی اس آی) را متهم کرده اند که از شبکه حقانی حمایت می کند.
در نقطه ای دیگر در وزیرستان جنوبی، مقامات اطلاعاتی می گویند دو سرباز پاکستانی روز پنجشنبه در انفجار یک بمب کنار جاده ای در ناحیه «شکایی» کشته شدند.
و در شهر پیشاور، به گفته پلیس، روز پنجشنبه بمبی در یک بازار معروف منفجر شد و دست کم ۷ نفر را مجروح کرد.
مسئولیت انفجار را که به چند مغازه آسیب رساند کسی بر عهده نگرفته است.XS
SM
MD
LG