لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۰

کشته شدن ۲۶ زائر شیعه در پاکستان


آرشیو
آرشیو

مقام های امنیتی پاکستان می گویند افراد مسلح در تیراندازی به اتوبوس زائران مسلمان شیعه در جنوب غرب کشور ۲۶ تن را کشتند.

مقام های مسئول در استان بلوچستان پاکستان می گویند حمله روز سه شنبه در حدود ۵۰ کیلومتری کویته و در حالی انجام شد که این اتوبوس عازم ایران بود. راننده اتوبوس به خبرنگاران گفت دست کم ۸ مهاجم مجهز به راکت انداز و کلاشنیکف اتوبوس را متوقف ساختند، مسافران را پیاده کردند و سپس به روی آنان آتش گشودند. در این حادثه بیش از ۲۴ زائر شیعه کشته و شش نفر زخمی شدند.

پاکستان تاریخی از خََشونت فرقه ای دارد. بیشتر جمعیت پاکستان مسلمان سنی هستند و هر چند اکثر سنی ها و شیعیان همزیستی مسالمت آمیزی دارند، تندورها اغلب اعضای هر دو فرقه را هدف می گیرند.

در خشونتی دیگر، تفنگچی های طالبان به یک پاسگاه نظامی در کمربند قبیله ای شمال غربی پاکستان حمله کردند ، و دست کم ۱۹ تن را کشتند.

مقام ها می گویند ستیزه جویان در منطقه دابوری ناحیه قبیله ای اورکزی دست به حمله زدند، دست کم یک سرباز را کشته و ۵ نفر را زخمی کرده اند.

نیروهای امنیتی در نبردی که متعاقبا درگرفت توانستند بیش از ۱۸ ستیزه جو را از میان بردارند. هلیکوپترهای مسلح پاکستان نیز در نبرد شرکت داشتند.

شمار کشته شدگان مستقلا تایید نشده است. منطقه عموما به روی خبرنگاران و کارگران بسته است.

سال پیش، ارتش پاکستان عملیاتی را علیه طالبان در اورکزی آغاز کرد. این منطقه نیمه خودمختار و قبیله ای در نزدیکی مرز افغانستان مرکز فعالیت ستیزه جویان قرار دارد.

XS
SM
MD
LG