لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۳

خشونت سیاسی در کراچی ۱۵ تن کشته داد


خشونت سیاسی در کراچی ۱۵ تن کشته داد
خشونت سیاسی در کراچی ۱۵ تن کشته داد

در خشونت سیاسی جدید در بندر کراچی در جنوب افغانستان ۱۵ تن کشته شده اند.

پلیس روز پنجشنبه گفت در پی انتقاد ذوالفقار میرزا، رییس شعبه حزب حاکم مردم در استان سند، از حزب حرکت قومی متحده، که ماه پیش از ائتلاف حاکم بیرون رفت، درگیری رخ داد.

میرزا رهبران حزب را جنایتکار نامید و همچنین جامعه اردو زبان شهر را، که پایگاه حرکت قومی متحده هستند، به باد انتقاد گرفت.

دقایقی پس از پخش گفته های وی از تلویزیون محلی، تیراندازی درگرفت و دسته های خشمگین مردم تعدادی خودرو را آتش زدند.

پلیس گفت حدود ۱۶۰ نفر را بازداشت کرده است. نیروهای امنیتی برخی از خیابان ها را بستند و بازار بورس پس از معاملات بسیار کوچک زودتر تعطیل شد. میرزا سپس در بیانیه ای پوزش خواست و گفت اظهارات وی نظر شخصی بوده و ارتباطی به حزب نداشته است.

در شدت گرفتن خشونت سیاسی و قومی در کراچی دست کم ۱۰۰ تن از هفته گذشته کشته شده اند. پلیس و پرسنل شبه نظامی بیشتری برای مهار جدیدترین خشونت سیاسی به آنجا اعزام شده اند.

در کراچی، مرکز اقتصادی پاکستان، حدود ۱۸ میلیون نفر زندگی می کنند. این شهر همچنین صحنه خشونت های قومی بین مسلمانان شیعه و سنی و نیز حملات ستیزه جویان بوده است.

کمیسیون حقوق بشر پاکستان می گوید در نیمه نخست سال جاری ۴۹۰ تن در کشتارهای هدفمند کشته شده اند.

در این میان، مقام های شهر «چامان» در جنوب غربی پاکستان، در امتداد مرز افغانستان، می گویند در انفجار خانه ای که آوارگان افغان از آن استفاده می کنند، چهار تن جان سپردند و ۱۰ نفر زخمی شده اند. به گفته مقام ها، از این خانه برای انبار کردن مواد منفجره و اسلحه استفاده می شد.

XS
SM
MD
LG