لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۸

کشته شدن ۴۲ ستیزه جو در پاکستان


کشته شدن ۴۲ ستیزه جو در پاکستان
کشته شدن ۴۲ ستیزه جو در پاکستان

مقام های پاکستانی می گویند در حملات مظنون هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در شمال غربی پاکستان، دست کم ۴۲ ستیزه گر در دو روز گذشته، کشته شده اند.

در حمله های دو روز گذشته، که یکی از سنگین ترین هجوم ها بر مواضع ستیزه جویان در ماه های اخیر تلقی می شود، سه مجتمع مظنون در شامگاه دوشنبه و بامداد سه شنبه در مناطق عشایری وزیرستان شمالی و جنوبی در امتداد مرز افغانستان هدف قرار گرفتند. باور بر این است که ستیزه جویان در داخل پاکستان به سر می برند و از آنجا به حمله علیه نیروهای ناتو در افغانستان دست می زنند.

آمریکا پاکستان را برای هجوم علیه طالبان و ستیزه جویان وابسته با القاعده در وزیرستان شمالی زیر فشار گذاشته است و اسلام آباد مقاومت کرده و می گوید نخست باید دستاوردهای نظامی در مناطق دیگر را مستحکم کند.

پاکستان به تازگی به حمله ای علیه منطقه عشایری کورام دست زد. هدف پاکسازی منطقه از ستیزه جویان است و بازگشایی جاده ای که بخش های علیا و سفلای ناحیه را به یکدیگر وصل می کند.

کمپین حمله های هوایی از زمان کشته شدن اسامه بن لادن رهبر القاعده در حمله نیروهای ویژه آمریکایی شدت گرفته است.

پیشتر در روز دوشنبه، رییس کنونی هیات کمیته بین المللی صلیب سرخ در پاکستان گزارش داد از آن هنگام بر خشونت در سراسر کشور افزوده شده است.

پاسکال کوتات در ژنو به صدای آمریکا گفت به دلیل جنگ در مناطق قبیله ای و در استان های خیبر- پختونخوا و بلوچستان در امتداد مرز افغانستان، حدود یک میلیون نفر آواره شده اند.

وی افزود از هنگام کشته شدن بن لادن شکاف های قومی، سیاسی و مذهبی در پاکستان پیچیده تر شده و بی ثباتی افزایش یافته است.

او گفت تاثیر دیگر حمله آمریکا افزایش بدگمانی به خارجیان، از جمله امدادگران، در پاکستان بوده است و این حالت رفت و آمد کارگران خارجی را در اطراف کشور دشوارتر کرده است.

XS
SM
MD
LG