لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۲

در بمب گذاری های انتحاری در پاکستان ٢٨ تن کشته شدند


پلیس پاکستان می گوید در سه بمب گذاری انتحاری در جریان مراسم مذهبی شیعیان در لاهور، دست کم ٢٨ تن کشته شدند.

به گفته مقامات در حملات که روز چهارشنبه صورت گرفت، بیش از ٢٠٠ نفر نیز زخمی شدند.

ویدیویی که از یکی از حوادث از تلویزیون محلی پخش شد، انفجار کوچکی در میان جمعیت، و به دنبال آن ستونی از دود را نشان داد.

تندروها قبلا نیز شیعیان را هدف گرفته اند. از جمله در ماه ژوئیه که در یک حمله انتحاری به مسجدی در شهر «سارگودا» هشت نفر مجروح شدند. ستیزه گران همچنین ماه پیش بمبی در زیارتگاه مسلمانان صوفی در لاهور منفجر کردند و بیش از ۴۰ تن را کشتند.

این حملات در حالی روی می دهد که هواپیماهای جنگنده ارتش پاکستان در روزهای سه شنبه و چهارشنبه به مخفی گاه های ستیزه گران در «دره تیرا» در منطقه خیبر حمله کردند.

مقامات پاکستان می گویند شمار کشته شدگان حملات هوایی به دست کم ۶۰ تن، شامل تعدادی غیر نظامی، افزایش یافته است.

مقامات پاکستان گفتند حملات هوایی ستیزه گران و بعضی از اعضای خانواده های آنها، از جمله زنان و کودکان، را کشت. تعداد دقیق غیر نظامیانی که کشته شدند روشن نیست. به گفته مقامات، ستیزه گران از بستگان خود بعنوان سپرهای انسانی استفاده می کردند.

هدف حمله هوایی ستیزه گرانی بودند که پس از حمله سال گذشته پاکستان در دره سوات، منطقه دیگری در شمال غربی، به منطقه خیبر فرار کردند. مقامات گفتند یک مرکز آموزشی، یک ایستگاه رادیویی و خودروهایی برای بمب گذاری های انتحاری، از جمله هدف ها بودند.

گفته شده است ستیزه گران حملات انتحاری در شهر پیشاور در شمالی غربی پاکستان و بخش هایی از استان خیبر پختونخوا در روزهای آینده را تدارک می دیدند.

خیبر مسیر مهمی برای عبور کاروان های حامل تدارکات برای سربازان ائتلاف در افغانستان است.

XS
SM
MD
LG