لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۵

باران سنگین عملیات امداد و نجات در مناطق سیل گرفته پاکستان را دشوار می کند


باران سنگین در مناطق سیل گرفته پاکستان، امدادگران و ناجیانی را که سعی دارند به کسانی که پس از نزدیک به دو هفته سیل هنوز سرگردان هستند کمک کنند، با مانع دیگری روبرو می کند.
مقامات می گویند سیلابی که شمال غربی پاکستان را پوشانده و اینک بسوی جنوب پیش می رود بر دست کم ۱۳ میلیون نفر اثر گذاشته است و هزاران نفر دیگر را مجبور می کند از خانه هایشان فرار کنند.
فاجعه تاکنون بیش از ۱۶۰۰ تن را کشته است، اما مقامات می گویند احتمال می رود بر این رقم افزوده شود. سیل خانه ها، جاده ها و پل ها را برده، محصولات کشاورزی را نابود کرده و موجب قطع ارتباط کامل جوامع با نقاط دیگر شده است.
سخنگوی کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد گفت امدادگران از کمبود غذا، دارو و آب سالم گزارش می دهند. سازمان جهانی بهداشت هشدار داده است که بدون دسترسی به آب سالم، پاکستانی ها با خطر ابتلا به بیماری های آبزی مانند اسهال و وبا روبرو هستند.
دراین میان، قراراست آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان روز شنبه در یک گردهمایی در بیرمنگام، در انگلستان سخنرانی کند و انتظار می رود به انتقادهای پاکستانی ها از تصمیم او برای سفر به اروپا در جریان وخیم ترین سیل در تاریخ کشورش پاسخ دهد.
بیلاوال بوتو زرداری، پسر ۲۱ ساله رییس جمهوری، روز شنبه در جریان گشایش مرکزی جهت جمع آوری اعانه برای قربانیان سیل در لندن از پدرش دفاع کرد و گفت او با کمک به جمع آوری پول در خارج، سهم خود را انجام می دهد.
یوسف رضا گیلانی نخست وزیر نیز خواهان کمکهای بین المللی بیشتری شده است.

XS
SM
MD
LG