لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۰

در حمله به یگ زیارتگاه صوفیان در پاکستان ده ها تن کشته یا مجروح شدند


در پاکستان، در پی دو بمب گذاری انتحاری در یک زیارتگاه مسلمانان در شهر لاهور، بر تدابیرامنیتی در مکان های مذهبی در سراسر کشور افزوده شده است.
شامگاه پنجشنبه، در حالی که هزاران نفر در داتا دربار، مزار «ابوالحسن حاج وری»، یکی از پیشوایان اهل تصوف، جمع شده بودند، مهاجمان حمله کردند. دست کم ۴۲ تن را کشتند و بیش از ۱۸۰ نفر را مجروح کردند.
پلیس می گوید برای شناسایی مهاجمان تحقیقاتی در جریان است.
بگفته مقامات، یکی از بمب اندازان مواد انفجاری را در حیاط زیارتگاه منفجر کرد و دیگری انفجار را در زیرزمین، محلی که مردم در آنجا وضو می گیرند، انجام داد.
روز جمعه، پلیس پاکستان برای تضمین ایمنی نمازگزاران مسلمان بر تدابیر امنیتی در اطراف مساجد افزود. مردم لاهور نیز برای اعتراض به حمله به خیابان ها ریختند.
مقامات امنیتی در این واقعه به شبه نظامیان طالبان مظنون هستند، اما این آنها هر گونه مداخله ای را تکذیب می کنند.
یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان گفت زیارتگاه " داتا دربار" از ارزش فراوانی برای مسلمانان در سراسر کشور برخوردار است ، و هدف گرفتن آن نشان می دهد که مهاجمان هیچ احترام و ملاحظه ای برای مذهب، دین یا باورهای مردم قائل نیستند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا گفت او از بی رحمی این حمله تکان خورد و متاسف است. کلینتون گفت افراطیون نشان داده اند که نه برای والایی انسان و نه برای ارزش های مذهبی جامعه پاکستان احترامی قائل نیستند.
سفارت امریکا در اسلام آباد به مردم پاکستان تسلیت گفت و یاد آور شد که ایالات متحده به حمایت از پاکستان در جنگ علیه دشمن مشترک ادامه خواهد داد.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز حملات انتحاری را محکوم کرد و آنها را نابکارانه نامید.
کاترین آشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت حمله لاهور نمونه ای دیگری از گستره تهدید تروریستی و افراط گرایی در پاکستان است.
مقامات می گویند وضع دست کم ۲۵ نفر از مجروحین وخیم است.

XS
SM
MD
LG