لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۰

سه سرباز آمریکایی در حمله طالبان در شمال غربی پاکستان کشته شدند


در انفجار یک بمب کنار جاده ای در شمال غربی پاکستان سه سرباز آمریکایی و پنج تن دیگر کشته شدند. انفجار زمانی روی داد که آنها رهسپار شرکت در مراسم گشایش یک مدرسه دخترانه ای که اخیرا با کمک آمریکا بازسازی شد، بودند.

مقامات پاکستان می گویند در این حمله دست کم سه کودک جان سپردند و بیش از ۶۰ نفر مجروح شدند.

یک سخنگوی طالبان پاکستان مسئولیت بمب گذاری را برعهده گرفت.

انفجار زمانی روی داد که کاروان خودروهای سربازان از مقابل مدرسه ای در ناحیه دیرسفلی در نزیکی دره سوات عبور می کرد. این جا منطقه ای است که به گفته ارتش پاکستان در حمله سال گذشته تا حدود زیادی از وجود ستیزه گران پاک شد.

در بیانیه سفارت آمریکا در اسلام آباد گفته می شود پرسنل نظامی آمریکا بخشی از یک برنامه آموزشی جاری با سربازان شبه نظامی در شمال غربی پاکستان هستند، و برای شرکت در مراسم گشایش مدرسه دخترانه به منطقه رفته بودند.

مقامات آمریکا و پاکستان حمله را محکوم کردند. ریچارد هالبروک، فرستاده مخصوص آمریکا به افغانستان و پاکستان، در واشنگتن به خبرنگاران گفت مقامات آمریکایی معتقد نیستند که مربیان نظامی آمریکا مستقیما هدف حمله بودند. او ادعاهای طالبان را که مربیان، کارمندان شرکت آمریکایی بلک واتر بودند رد کرد و گفت انتظار دارد مقامات هویت کشته شدگان را پس از آگاه ساختن خانواده های آنها اعلام کنند.

در پاکستان هیچ سرباز رزمی آمریکا رسما مستقر نیست. هدف طرح های کمک آمریکا در شمال غربی کشور تا حدودی به تقویت نیروهای شبه نظامی و بهبود دولت های محلی برای مقابله بهتر با نفوذ ستیزه گران در منطقه است.

واحدهای کوچک مشاوران نظامی آمریکا به آموزش نیروی شبه نظامی سپاهیان مرزی کمک می کنند. این نیرو نقش مهمی در نبرد با ستیزه گران القاعده و طالبان در مناطق هم مرز پاکستان ایفا می کند. پاکستان هرگز رسما حضور هیات آموزشی نظامی آمریکا را، که گفته می شود از سال ۲۰۰۸ در آنجا بوده، اعلام نکرده است ریچارد هالبروک روز چهارشنبه گفت هیچ نکته پنهانی در حضور مربیان آموزشی نظامی آمریکایی در پاکستان وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG