لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۵

پرویز مشرف، رئیس جمهوری پیشین پاکستان، به «اعدام» محکوم شد


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

مقامات دولتی پاکستان اعلام کردند که یک دادگاه، پرویز مشرف، رئیس جمهور پیشین پاکستان را به اتهام خیانت و تخلف از قانون اساسی این کشور به اعدام محکوم کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقامات پاکستان گفته‌اند که اتهام «خیانت» پرویز مشرف مربوط به زمان ریاست جمهوری او و اعلام وضعیت فوق العاده در سال ۲۰۰۷ میلادی در پاکستان است.

این نخستین بار است که در تاریخ پاکستان یک رئیس سابق ارتش به اعدام محکوم می‌شود. مشرف که به صورت غیابی محاکمه شده است، از سال ۲۰۱۶ ، برای معالجه پزشکی بعد از سه سال ممنوع الخروج بودن به دبی رفته است.

آسوشیتدپرس نوشت که بعید است پس از صدور این حکم او به پاکستان سفر کند. از سوی دیگر پاکستان و امارات هیچ پیمان استردادی با هم ندارند و به نظر نمی رسد مقامات اماراتی بخواهند مشرف را دستگیر کنند. اما اگر پرویز مشرف به پاکستان بازگردند می تواند نسبت به حکم خود در دادگاه اعتراض کند.

پرویز مشرف در سال ۲۰۰۷ یک وضعیت اضطراری را در پاکستان وضع کرد که براساس آن چند قاضی ارشد در اسلام آباد و شهرهای دیگر پاکستان بازداشت خانگی شدند. وی پس از کنار رفتن نواز شریف نخست وزیر پیشین پاکستان در یک کودتای بدون خونریزی در سال۱۹۹۹ به قدرت رسید.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG