لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۶

همه پرسی حزب سکولار پاکستان به تاخیر افتاد


کراچی
کراچی
حزب سیاسی سکولار پاکستان همه پرسی غیر رسمی را برای دومین بار به تاخیر انداخت. این همه پرسی این پرسش را به رای می گذارد که آیا مردم می خواهند کشورشان ایدئولوژی طالبان یا نگرش محمد علی جناح بنیان گذار آنرا دنبال کند؟
خبرگزاری فرانسه روز شنبه در گزارشی از کراچی گفت جنبش متحده قومی، متحد حزب حاکم مردم، می خواست همه پرسی حساسیت های مردم علیه طالبان را برجسته سازد، اما حالا آنرا با نزدیک شدن ماه محرم به تاخیر می اندازد.

حزب در بیانیه ای گفت کمیته هماهنگی تصمیم گرفته است زمان برگزاری همه پرسی را به احترام ماه محرم تمدید کند.
حزب تاریخی برای رای گیری آینده ارائه نداده است. همه پرسی در آغاز قرار بود روز ۸ نوامبر برگزار شود، اما به دلیل تشکیل نمایشگاه فراورده های دفاعی در کراچی به عقب افتاد.

خبرگزاری فرانسه می گوید جنبش قومی متحده آشکارا از طالبان پاکستانی انتقاد می کند. ستیزه گران اسلامی پیشتر دراوائل نوامبر تهدید کردند به حزب حمله خواهند کرد اما مقامات می گویند تاخیر درهمه پرسی به دلیل تهدید های اخیر نیست.

طالبان پاکستانی ماه پیش زمانی که سعی کرد ملاله یوسفزی دانش آموز فعال را به دلیل طرفداری از حق دختران برای تحصیل بکشد، با محکومیت سراسری روبرو شد.

خبرگزاری فرانسه می گوید محمد علی جناح، معروف به قائد اعظم، در سال ۱۹۴۷ پاکستان را به عنوان کشوری برای مسلمانان بنیان گذاشت.

اکثر پاکستانی ها او را رهبری متحمل تلقی می کنند که خواهان یک کشور اسلامی معتدل مترقی با آزادی مذهبی برای تمام فرقه ها و مذاهب بود، ذهنیتی که با ایدئولوژی اسلامی طالبان مغایرت دارد.
XS
SM
MD
LG