لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۳

تکذیب بازداشت افسر پاکستانی


تکذیب بازداشت افسر پاکستانی
تکذیب بازداشت افسر پاکستانی

ارتش پاکستان می گوید گزارش هایی که حاکی است یکی از افسران آن به دلیل کمک به آمریکا در یافتن و کشتن بن لادن بازداشت شده «دروغ و کاملا بی اساس» است.

ژنرال اطهر عباس سخنگوی ارتش روز چهارشنبه گزارشی را که نخستین بار در نیویورک تایمز منتشر شد رد کرد. اما یک مقام دیگر که بازداشت هایی را که در ارتباط با حمله به مخفی گاه بن لادن در شهر ابت آباد صورت گرفته تایید می کند.

ژنرال «سید ازمت علی»، سخنگوی نظامی، به صدای آمریکا گفت چندین نفر بازداشت شده اند، با این حال حاضر نشد درباره اتهامات آنان توضیحی بدهد.

نیویورک تایمز روز چهارشنبه گفت یک سرگرد ارتش پاکستان از جمله پنج نفری است که سازمان اطلاعات و امنیت آنان را بازداشت کرده است. نیویورک تایمز گفت او شماره های پلاک اتومبیل هایی را که به اقامتگاه بن لادن رفت و آمد می کردند ثبت می کرد و آنان را به سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا ارائه می داد.

در گزارش گفته می شود چهار بازداشتی دیگر نیز به عنوان خبرچین های آمریکا کار می کردند.

مقام های آمریکایی به نیویورک تایمز گفتند لئون پانتا مدیر سی آی ا در جریان دیدارهایی با مقام های اطلاعاتی و نظامی پاکستان در هفته گذشته، درباره خبرچین های بازداشت شده سئوال کرد. سرنوشت آنان روشن نیست.

یک سخنگوی سی آی ا گفت این سازمان رابطه نیرومندی با همتایان پاکستانی خود دارد و درباره مسائلی که پیش می آید با آنان همکاری می کند. با این حال، بازداشت ها موجب خشم در واشنگتن شده است.

لیندسی گراهام سناتور جمهوریخواه روز چهارشنبه تمایل و توانایی پاکستان را به نبرد با تروریست ها زیر سئوال کشید. وی به خبرنگاران گفت «ادامه کمک به پاکستان برای یک سیاستمدار آمریکایی تقریبا غیر ممکن است.»

XS
SM
MD
LG