لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۳

مقامات پاکستانی می گویند ۵ آمریکایی بازداشت شده از کشور اخراج نمی شوند


پنج آمریکایی بازداشت شده در پاکستان
پنج آمریکایی بازداشت شده در پاکستان

وزیر امور داخلی پاکستان می گوید پنج آمریکایی که در پنجاب به اتهام پیوستن به گروه های شورشی اسلامی بازداشت شدند، بلافاصله از پاکستان اخراج نخواهند شد.

رحمان ملک می گوید مقامات محلی نخست باید مشخص کنند که آیا آنها هیچ قانونی را زیر پا گذاشته اند یا نه. او این سخنان را روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی ایراد کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از رییس پلیس سارگودا می گوید مقامات محلی این افراد را به تخطی از آنچه او آن را «قانون بیگانگان و فعالیت های مجازی» نامید متهم کرده اند. سارگودا شهری است که ۵ آمریکایی در آن دستگیر شدند.

عثمان انور، رییس پلیس سارگودا، می گوید این افراد پیش از سفر به پاکستان، از «یو تیوب» و سایر سایت های اینترنتی برای تماس با شورشیان استفاده کردند. مقامات محلی می گویند آنها ادعا می کنند که برای پیوستن به «جهاد» یا جنگ مقدس به پاکستان سفر کرده اند.

پنج آمریکایی در خانه ای در سارگودا که متعلق به یک رهبر شورشی گروه «جیش محمد» یا «سپاه حضرت محمد» بود، بازداشت شدند.

مقامات می گویند نیروهای امینتی وسایلی مانند کامپیوتر و نقشه هایی را در هنگام جستجو پیدا کرده اند.

تحقیقگران بر این باورند که پنج آمریکایی از اواخر نوامبر در سارگودا به سر برده اند، و در تلاشند که مشخص کنند آیا در حمله های اخیر در ایالت پنجاب، دست داشته اند یا نه.

پیشتر، خبرگزاری ها به نقل از مقامات پاکستانی و آمریکایی گفتند که این پنج نفر احتمالا از پاکستان اخراج خواهند شد.

در این میان، رییس انجمن جوانان مسلمان آمریکایی می گوید او هرگز هیچ گونه رفتار افراطی یا شک برانگیز در مدت زمانی که او این افراد را می شناخته، از آنها ندیده است. مصطفی مریم همچنین می گوید رهبران جوانان مذهبی در راه تاثیر مثبت و تبلیغ شفقت تلاش می کنند.

امام مهدی بری، رییس بنیاد مسلمانان آمریکایی آزادی، این بازداشت را یک «هشدار» برای همه جوانان خواند. او می گوید رهبران مذهبی مصمم هستند که به افراطیون اجازه استفاده از اینترنت را برای سوء استفاده از جوانان آسیب پذیر و حساس آمریکایی، ندهند.

این دو روز جمعه در یک کنفرانس خبری در ایالت ویرجینیا در آمریکا صحبت کردند.

ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفت روز جمعه سفیری از طرف آمریکا با این افراد ملاقات کرد و فهرستی از وکلا را به آنان پیشنهاد کرد. او گفت ۵ آمریکایی از مقامات آمریکا خواسته اند که درباره پرونده آنها در ملاء عام صحبت نکنند.

XS
SM
MD
LG