لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۹

تعداد آسیب دیدگان سیل در پاکستان فراتر از مجموع قربانیان سه فاجعه طبیعی اخیر جهان


یک سخنگوی سازمان ملل متحد می گوید احتمالا شمار افراد آسیب دیده از سیل سهمگین پاکستان از مجموع قربانیان سه فاجعه طبیعی عمده و اخیر، بیشتر است.

ماریزیو گیلیانو، یک سخنگوی دفتر هماهنگی امور انساندوستانه سازمان ملل متحد، روز دوشنبه گفت در صورت صحت محاسبات دولت پاکستان، عمق فاجعه سیل در پاکستان می تواند از مجموع آسیب های وارده از زلزله ماه ژانویه در هائیتی، سونامی سال ۲۰۰۴ و زمین لرزه پاکستان در سال ۲۰۰۵ بیشتر است.

امدادگران در پاکستان می گویند ادامه باران های سیل آسا، وضعیت را در این کشور وخیم تر کرده است و تا کنون بیش از ۱۶۰۰ تن جان باخته و ۱۵ میلیون از سیل آسیب دیده اند.

سیل صدها هزار خانه را ویران کرده و جاده ها، پل ها، مزارع و احشام را شسته و با خود برده است.

باران های سهمگین اخیر تلاش های امدادگران در استان خیبرپختونخوا در شمال غربی پاکستان را مختل کرده است و سیل به درون سرزمین پنجاب و در مسیر رود ایندوس به استان سند رسیده است.

روز یکشنبه در منطقه شمالی گیلگیت بالتیستان دست کم ۲۸ نفر بر اثر رانش زمین کشته شدند و همزمان مقامات احتمال می دهند که در این حادثه نزدیک به ۴۰ نفر کشته شده اند.

ارتش پاکستان در رأس تلاش های امدادی است اما وضعیت بد هوا از پرواز هلیکوپترهای حامل کمک برای قربانیانی که هنوز در مناطق دورافتاده گرفتار شده اند، جلوگیری می کند.

XS
SM
MD
LG