لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۴

سیل در پاکستان همچنان می خروشد


ادامه بارش باران های موسمی در روز یکشنبه در پاکستان خدمات امدادرسانی را متوقف و بحران در این منطقه را عمیق تر کرده است. جاری شدن سیلی که در دهه های گذشته در پاکستان فاجعه بارترین به شمار می رود، زندگی حدود ۱۵ میلیون نفر را در این کشور تحت تاثیر قرار داده است.

مقامات پاکستانی می گویند سیل، شمال غربی از جمله استان خیبر پخشتونخوا را پوشانده و در مسیر رودخانه ایندوس به سوی جنوب و استان سند در حرکت است.

ده ها هزار نفر در سند از خطر سیل گریختند اما برخی از ترس به یغما رفتن اموالشان در خانه ها ماندند. مسئولان در تلاش برای امدادرسانی به مردم هستند. بارش باران های سهمگین حتی برخی هلیکوپترهای امدادرسان را مجبور بر زمین نشستن کرد.

به گفته مسئولان، روز یکشنبه دست کم ۲۸ نفر بر اثر رانش زمین در منطقه گیلگیت-بالتیستان در شمال پاکستان کشته شدند. به تخمین سازمان ملل متحد، بیش از ۱۶۰۰ نفر بر اثر سیل جان باخته اند.

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، خواستار کمک های بین المللی بیشتر از کشورهای داوطلب شده است. او گفت بحران فراتر از ظرفیت دولت است. آقای گیلانی همچنین انتقادها درباره پاسخگویی دولت به این فاجعه را رد کرد و گفت دولت برای کمک به قربانیان، تمامی توان خود را به کار گرفته است.

دفتر پناهندگان کمسیر عالی سازمان ملل متحد گفت کارمندان این نهاد از کمبود غذا، دارو و آب پاکیزه خبر داده اند. سازمان ناتو وعده داده است که به عملیات نقل و انتقال در منطقه بحران زده یاری رساند.

آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، روز شنبه به منظور جمع آوری پول برای قربانیان سیل و شرکت در راهپیمایی حزب مردم پاکستان، به بریتانیا سفر کرده بود. تصمیم او برای سفر به اروپا همزمان با بالاگرفتن بحران سیل در کشورش، موجب بروز برخی انتقادها شده است.

سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است بدون دسترسی به آب سالم، مردم پاکستان در خطر حاد ابتلا به بیماری های ناشی از آب آلوده مانند اسهال و وبا هستند.

سیل همچنین در منطقه کشمیر تحت کنترل هند نیز جاری شده است و دست کم ۱۳۲ نفر در منطقه هیمالیا جان باخته اند و امدادگران تلاش می کنند تا ۵۰۰ نفری را که هنوز مفقودالاثر هستند، پیدا کنند.

XS
SM
MD
LG