لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۶

سازمان ملل متحد برای مقابله با فاجعه سیل در پاکستان، میلیون ها دلار کمک فوری درخواست می کند


سازمان ملل متحد برای کمک به پاکستان درمقابله با فاجعه سیل که بر بیش از ۱۴ میلیون نفر اثر گذاشته، ۴۶۰ میلیون دلار کمک اضطراری درخواست کرده است، و آنرا فاجعه عمده ای که
موجب «ویرانی و رنج عظیم» شده است، توصیف می کند.
جان هولمز، مسئول دفتر امور انسانی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه گفت این پول آژانس های سازمان و دیگر گروه ها و نهادهای غیر دولتی را قادر خواهد ساخت از دولت پاکستان در تامین نیازهای فوری سیلزدگان پشتیبانی کنند.
سازمان ملل متحد می گوید تا روز دوشنبه اعانه دهندگان بین المللی ۱۵۶ میلیون دلار پرداختند یا تعهد کردند. اتحادیه اروپا روز چهارشنبه تعهد خود را ۱۳ میلیون دلار افزایش داد و به ۵۲ میلیون دلار بالا برد.
یک مقام سازمان ملل متحد یاد آور شد لازم است عملیات امدادی جهت تامین غذا، سرپناه، آب و مراقبت های پزشکی برای شش تا ۷ میلیون پاکستانی، بسیار گسترده باشد.
سازمان ملل متحد می گوید سیل حدود ۱۶۰۰ تن را کشته و ۲۲۸ هزار خانه را، اکثرا، دراستان های خیبر پختونخوا، پنجاب و سند ویران کرده یا به آنها آسیب رسانده است.
هولمز هشدار داد اگر بر کوشش های امدادی بسرعت افزوده نشود، باید مرگ های بیشتری را انتظار داشت. مارتین موگوانجا، هماهنگ کننده امور انسانی سازمان ملل متحد در پاکستان، گفت مسئولان بهداشت سازمان ملل متحد متوجه شده اند که سطح ناراحتی های معده و اسهال در میان قربانیان سیل بالا رفته است.
موگوانجا همچنین گفت میلیون ها نفر در فضای باز بدون حتی یک چادر یا پوشش پلاستیکی می خوابند.
عبداله حسین هارون سفیر پاکستان در سازمان ملل متحد ، سیل را یک «فاجعه سهمگین» نامید و گفت سیلاب ۱۵۰ هزار کیلومتر زمین را پوشانده و ۴۷۰۰ روستا را از بین برده است.
بحران در اواخر ژوئیه و زمانی آغاز شد که باران های سنگین موجب شد رودخانه ها طغیان کنند، و دریایی از سیلاب بسوی جنوب درامتداد رودخانه «ایندوس» براه افتاد. جنوب پاکستان سیل های بیشتری را در روزهای آینده انتظار می کشد.
هلیکوپترهای نظامی آمریکا روز چهارشنبه برای تخلیه مردمی که در سیلاب بدام افتاده اند و تحویل تدارکات امدادی بسوی دره سوات در شمال غربی پاکستان بپرواز درآمدند، و با استقبال روبرو شدند.
وزارت دفاع آمریکا هفته پیش شش فروند هلیکوپتر به پاکستان فرستاد و برای اعزام تعداد بیشری بدرخواست اسلام آباد آماده می شود.
مدیر گروه بین المللی اوکسفام روز چهارشنبه اعانه دهندگان را تشویق کرد مطمئن شوند که پول به کمک تبدیل و بسرعت به مناطق سیل زده فرستاده شود. او در بیانیه ای از دره سوات گفت بسیاری از مردم همه چیز خود را از دست داده اند.

آمریکا روز سه شنبه گفت ۲۰ میلیون دلار کمک اضافی برای پاکستان فراهم خواهد آورد، و مجموع کمک آمریکا به ۵۵ میلیون دلار افزایش خواهد یافت.

ستیزه گران طالبان از دولت پاکستان خواسته اند کمک های غرب را رد کند.

گروهای اسلامی پاکستان نیز به جوامع سیل زده کمک می کنند و کمبودهای واکنش دولت به فاجعه را برجسته می سازند.

XS
SM
MD
LG