لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۸

فرمانده ارتش پاکستان: آمریکا باید بر افغانستان تمرکز کند


ژنرال اشفق کیانی به همراه احمد شجاع پاشا رییس سازمان اطلاعان ارتش. اسلام آباد ۱۱ ژوئن ۲۰۱۱
ژنرال اشفق کیانی به همراه احمد شجاع پاشا رییس سازمان اطلاعان ارتش. اسلام آباد ۱۱ ژوئن ۲۰۱۱

ژنرال اشفق کیانی فرمانده ارتش پاکستان می گوید آمریکا باید به جای این که اسلام آباد را برای رویارویی با شبه نظامیان در منطقه عشایری شمال غربی زیر فشار بگذارد، بر برقراری ثبات در افغانستان تمرکز کند.

ژنرال اشفق کیانی این موضوع را سه شنبه شب در جلسه محرمانه کمیته های دفاعی پارلمان با نمایندگان عنوان کرد.

آمریکا پاکستان را برای حمله به شبه نظامیان در منطقه عشایری وزیرستان شمالی، که گفته می شود پایگاه شبکه حقانی در آنجا قرار دارد، زیر فشار گذاشته است. این گروه، که به القاعده ارتباط دارد، به حمله علیه نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان دست زده است.

نمایندگان پاکستان روز چهارشنبه به نقل از کیانی گفتند مشکل در افغانستان است، نه در پاکستان و ارتش همین فردا می تواند عملیاتی در وزیرستان شمالی آغاز کند، به این شرط که او متقاعد شود چنین اقدامی می تواند مشکل را حل کند. کیانی یادآور شده که این کار به تصمیم پاکستان بستگی خواهد داشت.

سناتور جاوید اشرف قاضی که در جلسه حضور داشته به صدای آمریکا گفته است از کیانی درباره امکان عمل نظامی آمریکا علیه شبه نظامیان در خاک پاکستان سئوال شد و او در پاسخ گفته است آمریکا پیش از بررسی هر عمل یک جانبه در پاکستان باید ده بار فکر کند.

قاضی گفت کیانی می گوید پاکستان یک قدرت اتمی است و نباید با عراق و افغانستان مقایسه شود.

مناسبات بین واشنگتن و اسلام آباد از زمانی که نیروهای ویژه آمریکا بن لادن رهبر القاعده را کشتند متشنج شده است.

سناتور قاضی به صدای آمریکا گفت ژنرال کیانی همچنین اتهام آمریکا را دایر بر حمایت آژانس جاسوسی و اطلاعاتی نظامی پاکستان – آی اس آی - از شبکه حقانی رد کرد.

کیانی می گوید از هر تماسی بین آژانس و شبه نظامیان برای جمع آوری اطلاعات استفاده شده و سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا و M16 بریتانیا نیز چنین تماس هایی دارند.

XS
SM
MD
LG