لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۲:۳۴

طالبان پاکستان می گوید جنگجویان به افغانستان می روند


یک فرمانده ارشد طالبان پاکستان می گوید جنگجویان برای مقابله با افزایش نیروهای آمریکا در افغانستان، پاکستان را ترک می کنند.

«ولی الرحمان» به آسوسیتد پرس می گوید به هزارن جنگجو دستور داده شده است از مرز بگذرند زیرا طالبان افغانستان «در این مرحله به کمک آنها نیاز دارد.»

علی رغم تغییر مواضع نیروها، رحمان می گوید او همچنان به نبرد با نیروهای پاکستانی که سعی دارند طالبان را از قرارگاه سنتی آنها در وزیرستان جنوبی بیرون برانند پای بند است.

یک سخنگوی ارتش آمریکا اظهارات رحمان را رد کرد و به آسوسیتد پرس گفت ارتش آمریکا متوجه هیچ حرکت عمده شورشیان در منطفقه مرزی نشده است.

ارتش پاکستان در اواخر اکتبر هجوم زمینی گسترده ای را علیه طالبان در وزیرستان جنوبی آغاز کرد و می گوید سربازان به پیشرفت هایی عمده ای دست یافته اند و چندین پایگاه عمده طالبان را تصرف کرده اند.

آسوسیتد پرس می گوید خبرنگار آن در منطقه «شاکتوی» در وزیرستان جنوبی با ولی الرحمان مصاحبه کرد. در این مصاحبه، رحمان گفت اگر اسلام آباد روابطش را با آمریکا قطع کند، طالبان به خصومت علیه ارتش پاکستان پایان خواهد داد و بار دیگر به «برادر پاکستان تبدیل خواهد شد.»

او همچنین پرزیدنت اوباما را تشویق کرد به جای صرف پول در راه جنگ، اقتصاد آمریکا را بهبود بخشد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، ماه پیش اعلام کرد ۴۰ هزار سرباز اضافی را برای کمک به تثبیت افغانستان به آن کشور خواهد فرستاد.

پیشتر، در روز سه شنبه، شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان، نسبت به استراتژی جدید آمریکا در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

قریشی در توضیحات کوتاهی برای قانون گذاران هشدار داد که افزایش نیروهای آمریکا به هجوم ستیزه گران و آوارگان به داخل پاکستان منجر خواهد شد. او همچنین گفت پاکستان روشن ساخته است که توسعه حملات هواپیماهای بی سرنشین آمریکا به استان بلوچستان یا حضور سربازان آمریکایی در خاک پاکستان را تحمل نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG