لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۵

واکنش تند پاکستان به اظهارات وزیر دفاع امریکا


پاکستان به اتهامات امریکا که به ستیزه گران اجازه می دهد از خاک آن کشور به عنوان یک پناهگاه امن و پایگاه عملیاتی استفاده کنند واکنشی تند نشان می دهد.

وزارت امور خارجه پاکستان به واشنگتن و اظهارات لئون پانه تا وزیر دفاع امریکا تاخت و او را متهم کرد که «برخی از مسائل بسیار پیچیده را ساده می گیرد.»

همچنین گفت اتهاماتی که پانه تا در جریان سفر اخیر به کابل وارد آورد، «نابجا بود و به برقراری صلح و ثبات در منطقه کمک نمی کند.»

بیانیه وزارت امور خارجه در پی گفته های انتقادی مشابه آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان صادر می شود.

او شامگاه جمعه به تلویزیون دولتی چین گفت : ثابت شده است که تمام جهان قادر نبوده است هیولای تروریسم در افغانستان را شکست دهد، بنابراین انتظار از پاکستان که به تنهایی با آن روبرو شود منصفانه نیست.

اسماعیل خان خبرنگار نیویورک تایمز و تحلیلگر افغانستان به صدای امریکا گفت اظهارات پانه ها و پاسخ پاکستان نباید شگفت آور باشد. هرزمان که خشونت در افغانستان شدت می گیرد یا تلفات بالا می رود، مقامات امریکایی حملات فزاینده را به تروریست ها در مناطق قبیله ای نسبت می دهند.

پانه تا گفته است تا زمانی که ستیزه گران پناهگاه های امن در پاکستان داشته باشند، کوشش برای برقراری ثبات در افغانستان همچنان دشوار خواهد بود. وزارت امور خارجه پاکستان می گوید اسلام آباد " استراتژی بسیار سنجیده ای را برای از بین بردن افراط گرایی و تروریسم دنبال می کند و بر اساس برنامه زمانی خود عمل خواهد کرد."

مناسبات بین اسلام آباد و واشنگتن اخیرا بر سرپاره ای مسائل متشنج بوده است، از جمله تصمیم پاکستان به بستن مرز به روی کامیون های تدارکاتی ناتو به افغانستان که در پی کشته شدن 24 سرباز پاکستانی در حمله هوایی ناتو گرفته شد.
XS
SM
MD
LG