لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۴

شاهزاده رضا پهلوی از اسراییل خواست به ایران حمله نکند


شاهزاده رضا پهلوی از اسراییل خواست به ایران حمله نکند
شاهزاده رضا پهلوی از اسراییل خواست به ایران حمله نکند

شاهزاده رضا پهلوی در مصاحبه ای که روز دوشنبه از تلویزیون اسراییل پخش شد از اسراییل خواست تا وطنش را بمباران نکند و به مخالفان کمک کند تا نظام حاکم را سرنگون کنند. وی به کانال ۱۰ اسراییل گفت که بمباران ایران به نفع حکومت تمام خواهد شد. او از اسرائیل خواست تا «منابع مالی، تکنولوژیکی و منابع دیگری» را در اختیار مخالفان رژیم ایران قرار دهند.

محمد رضا شاه پهلوی پیش از سرنگونی حکومتش و پیروزی انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹، رابطه نزدیکی با اسراییل داشت.

شاهزاده رضا گفت: «اعلام جنگ و حمله به ایران بهترین کاری است که شما می توانید برای این حکومت انجام دهید و یا حتی در واقع حمله کنید. زمانی که خامنه ای و محفل نزدیک به او هیچ پاسخ دیگری برای نارسایی ها و معضلات ایران ندارند، شما (با حمله به ایران) بهترین هدیه را (به آنان) اعطا خواهید کرد. این کار دیوانگی است و منطقی نیست.»

اسراییل و بیشتر کشورهای غربی معتقدند که ایران در تلاش تولید بمب اتمی است. اسراییل نگران است که ایران مجهز به بمب اتمی موجودیت این کشور را تهدید کند.

اگر دیپلماسی و تحریمها علیه ایران کارساز نباشند، اسراییل گفته است گزینه حمله نظامی به این کشور را کماکان مورد ارزیابی قرار می دهد. دور جدیدی از مذاکرات بین کشورهای غربی و ایران قرار است طی هفته جاری در ترکیه از سرگرفته شود. ایران می گوید برنامه اتمی این کشور اهداف صلح آمیز دارند.

شاهزاده رضا پهلوی حکومت کنونی ایران را «متعصب» خواند و گفت مردم ایران، به جای حمله به تاسیسات اتمی علیه کشورشان، از کمک اسراییل (به مخالفان) قدردانی خواهند کرد. او گفت حمله به ایران به یک جنگ تمام عیار در منطقه بدل خواهد شد.

آقای پهلوی گفت: چه کسی روی کره زمین نمی داند که گزینه نظامی هم وجود دارد؟ اما گزینه های دیگر هم وجود دارند. بهترین گزینه، تجهیز ارتشی از خود مردم ایران است. و اگر شما نمی توانید در این زمینه کمک کنید، خدا به داد ما برسد.

XS
SM
MD
LG