لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۱

تنش و تظاهرات در کرانه باختری


یک فلسطینی در حال تظاهرات علیه حصارهای بناشده توسط اسراییل در نزدیکی رام الله در کرانه غربی.
یک فلسطینی در حال تظاهرات علیه حصارهای بناشده توسط اسراییل در نزدیکی رام الله در کرانه غربی.

مقامات نظامی اسراییل گفتند سربازان آنکشور دو فلسطینی ستیزه جو را که یکشنبه در حال کارگزاری مواد انفجاری در نوار غزه کشتند.

در این میان شنبه فلسطینیها تظاهرات هفتگی در دهکده ای در نوارغزه برپا کردند.

فلسطینیهای دهکده نبی صالح شنبه در حالیکه نیروهای اسراییلی نظاره میکردند ، بار دیگر به خاطر چشمه آبی که بر سر آن با یهودی نشینهای نزدیک اختلاف دارند با حمل پرچمهای فلسطینیها به تظاهرات هفتگی پرداخته و سپس به کاشت نهال پرداختند .

این اعتراضها بطور معمول صحنه سنگ پرانیهای فلسطینیها و درگیری میان نیروهای اسراییلی و فلسطینیها بوده است که به پرتاپ گاز اشگ آور ازسوی سربازان اسراییلی منجر میشود . ولی تظاهرات شنبه صلح آمیز بود.

فلسطینیها ادعا میکنند سال پیش یهودی نشینهای نزدیک ، چشمه ای را که در زمینهای آنها ست تصرف کرده اند و آنها اکنون به آن دسترسی ندارند.

در این میان به گفته مقامات اسراییلی ، سربازان آنکشور دو ستیزه جوی فلسطینی را در حال گارگذاری مواد منفجره بر سر راه نیروهای گشت اسراییل کشتند . ستیزه جویان در طول هفته گذشته خمپاره و 30 موشک به داخل اسراییل پرتاپ کردند.

در همین حال یکشنبه فلسطینیها و فعالان خارجی دراعتراض به سیاست حصارهای جداسازی اسراییل در نزدیک شهر رام الله در نزدیکی مرز اسراییل گرد آمدند. معترضین که بیشتر فرانسوی بودند با در دست داشتن پرچم فلسطینیها به راه پیمایی پرداخته و شعار فلسطین آزاد سر دادند و گفتند برای دفاع از حقوق فلسطینها علیه بنای حصارها گرد آمده اند.

این دیوارها که اسراییل در 2002 ودر اوج شورش مسلحانه فلسطینیها به ایجاد آن آغاز کرد ، صدها مایل ادامه دارد و از میان دهکده های فلسطینیها و زمینهای آنها تا کرانه غربی عبور میکند.

از سوی دیگر گروه ستیزه جوی اسلامی حماس هشدار داد اگر تنش در مرز کاهش نیابد خصومت علیه اسراییل را تشدید خواهد کرد.

اسراییل شنبه تأسیساتی را که به گفته آنها محل آموزش ترورحماس و تونل حمل اسلحه به داخل غزه بود بمباران کرد.

XS
SM
MD
LG