لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۸

شرکت داروسازی بزرگ با پرداخت ۲۷۰ میلیون دلار در اوکلاهما موافقت کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - شرکت تولید کننده داروی مُسکن «آکسی کانتین» و خانواده اداره کننده آن شرکت، پذیرفته اند برای فیصله دادن به ادعاها درباره نقش آن شرکت در پدید آوردن مرگبارترین بحران مواد مخدر در آمریکا و بازاریابی شدید مسکن های قوی شان، ۲۷۰ میلیون دلار غرامت بپردازد.

این نخستین حل و فصل حقوقی از نزدیک به ۲ هزار شکایت از شرق تا غرب آمریکا علیه «پردو فارما» است که این شرکت را در معرض ورشکستگی قرار داده و نام خانواده «سَکلر»، از جمله خیرترین ها در جهان، را لکه دار کرده است.

نزدیک به ۲۰۰ میلیون دلار به تاسیس یک مرکز ملی مطالعات اعتیاد و درمان در دانشگاه ایالتی اوکلاهما در «تولسا» تخصیص می یابد. حدود ۱۲.۵ میلیون دلار هم نصیب دولت محلی می شود. تامین ۷۵ میلیون دلار از این پرداخت برعهده خانواده سکلر است.

مخدرها شامل هروئین و داروهای نسخه ای مانند «آکسی کانتین» از مولفه های موثر در مرگ ۴۸ هزار نفر در سراسر ایالات متحده در سال ۲۰۱۷ بوده است. در اوکلاهما در آن سال ۴۰۰ نفر در اثر مخدر جان خود را از دست دادند. مقام های ایالتی می گویند از سال ۲۰۰۹ تا کنون شمار اوکلاهمایی های کشته شده در اثر مصرف مواد مخدر از تلفات تصادفات جاده ای بیشتر بوده است.

دیگر ایالت ها وضعیت بهتری ندارند، از جمله «ویرجینیای غربی» که با بیش از ۱ هزار مرگ ناشی از مصرف مواد مخدر در سال ۲۰۱۷ بالاترین نرخ مرگ و میر در آمریکا را داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG