لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۸

پایان دوران نسخه چاپی فرهنگ واژگان آکسفورد


پایان دوران نسخه چاپی فرهنگ واژگان آکسفورد
پایان دوران نسخه چاپی فرهنگ واژگان آکسفورد

انتشارات دانشگاه آکسفورد بریتانیا و ناشر فرهنگ واژگان آکسفورد روز یکشنبه اعلام کرد از این پس، فرهنگ آکسفورد به صورت کتاب چاپ نخواهد شد. ناشر فرهنگ آکسفورد دلیل تعطیلی نسخه چاپی آن را درخواست روزافزون بهره گیرندگان از نسخه اینترنتی آن دانست و گفت: تارنمای این فرهنگ ماهیانه بیش از دو میلیون عضو دارد که حق اشتراک سالیانه ای معادل ۲۴۰ پوند انگلیس می پردازند.

آخرین نسخه کاغذی فرهنگ آکسفورد سال ۱۹۸۹ به چاپ رسید که بنا به گفته ناشر، از مجموعه ۲۰ جلدی آن با بهای تک فروشی ۱۲۰۰ دلار آمریکا تاکنون سی هزار به فروش رسیده است.

«نایگل پورت وود» مدیر کل انتشارات آکسفورد که با روزنامه «ساندی تایمز» انگلیس گفتگو می کرد، افزود: «یک سوم ویرایش سوم این فرهنگ انجام شده؛ اما پایان نهایی ویرایش سوم آن سال ها به درازا می کشد. گروهی شامل هشتاد فرهنگ نگار کارآزموده سرگرم تهیه ویرایش سوم این فرهنگ هستند.

نخستین ویرایش فرهنگ واژگان آکسفورد که تا مدت ها کامل ترین فرهنگ انگلیسی زبان به شمار می آمد در سال ۱۸۸۴منتشر شد و نخستین چاپ کامل آن در سال ۱۹۲۸ در اختیار خوانندگان قرار گرفت.

فرهنگ آکسفورد در گسترش زبان انگلیسی در جهان و غنای فرهنگ آن تاثیرات شگرفی داشته است.

به گفته مدیران فرهنگ آکسفورد، برتری نسخه اینترنتی در سرعت و سادگی بهره گیری بازدیدکنندگان و فراهم بودن امکان ویرایش های پیاپی آن باعث شده از این پس نسخه اینترنتی فرهنگ آکسفورد در اختیار همگان قرار گیرد.

XS
SM
MD
LG