لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

آيا جنبش اشغال آمريکا هنوز زنده است؟


آيا جنبش اشغال آمريکا هنوز زنده است؟
آيا جنبش اشغال آمريکا هنوز زنده است؟

به رغم آنکه مراکز اجتماع شرکت کنندگان در جنبش اشغال آمريکا يکی پس از ديگری برچيده شد، معترضان شهر واشنگتن دی سی همچنان مقاومت نشان می دهند.

در مقطعی که به نظر می رسد افکار عمومی آمريکا مانند گذشته توجهی به جنبش اشغال ندارند، اما رويدادهايی پيش می آيد که نشانگر زنده بودن اين جنبش است. اين هفته در ارتباط با اين اعتراضات ۴۰۰ نفر در اوکلند کاليفرنيا و دهها نفر در شهر نيويورک، دستگير شدند.

اين جنبش در ابتدا از روز ۱۷ ام ماه سپتامبر گذشته در اعتراض به آنچه که نابرابری اجتماعی و اقتصادی ناميده می شود، آغاز شد.

معترضان در سرتاسر شهرهای آمريکا در ميادين عمومی تجمع کردند. از آن زمان تا کنون، به جز واشنگتن دی سی تقريباً همه اين ميادين تخليه شدند.

و آنچه در واشنگتن مانده آنقدر سر و صدا به پا کرد که بحث آن تا کنگره هم پيش رفت.

با وجوديکه سازمان پارکها تلاش می کند از ماده شماره ۱ قانون اساسی آمريکا در زمينه حفظ حقوق شهروندان حمايت کند، جمهوريخواهان و کميته اصلاحات دولت مرتب گاردهای سازمان پارکها را مؤاخذه می کنند که چرا به معترضان اجازه می هند شب در پارک بمانند.

ايسا، نماينده کنگره و سرپرست کميته اصلاحات دولت، می گويد: اگر لازم شود، تک تک آنها را از پارک بيرون خواهند کرد.

روز جمعه گذشته، سازمان پارکها به معترضان واشنگتن دی سی اخطار کرد که بايد از پارک خارج شوند. اين مسئله به تنشی که از پيش به خاطر دستگيری يک نفر پيش آمده بود، دامن زد.

به اينطريق اين جنبش بعد از يک دوره آرامش و انفعال، اين هفته دوباره جنجال به پا کرد. معترضان شهر واشنگتن دی سی از چهار ماه پيش در ميدان های «مک فيرسون» و «فريدوم پلازا» اردو زده اند.

سازمان پارکها اين هفته به آنها هشدار داد که اگر قوانين و مقررات را رعايت نکنند تا ظهر دوشنبه بازذلشت خواهند شد. اما با وجود اين تهديد معترضان می گويند دست از اعتراض برنخواهند داشت.

يکی از فعالان جنبش می گويد: ما سعی می کنيم تا وقتی بتوانيم اينجا بمانيم. می خواهيم به مردم بگوييم که ما هنوز اينجا هستيم. ما در شهرهای ديگر شاهد اين وضع بوديم، حتی اگر کمپ را از ما بگيرند، جلوی ما را نمی توانند بگيرند.

سخنگوی سازمان پارکها می گويد: قانون منع اردو زدن در پارکها به هر حال به اجرا در خواهد آمد، اما تاريخ آن هنوز مشخص نشده است.

XS
SM
MD
LG