لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۶

برچيده شدن چادرهای جنبش اشغال وال استريت


برچيده شدن چادرهای جنبش اشغال وال استريت
برچيده شدن چادرهای جنبش اشغال وال استريت

در حال حاضر، بسیاری از مراکز تجمع موقتی که توسط شرکت کنندگان در جنبش اخیر موسوم به اشغال در اعتراض به نابرابری های اقتصادی و اجتماعی در آمریکا به وجود آمده، به علت شکایات متعددی که در زمینه دردسرهای این مراکز صورت می گیرد، یکی پس از دیگری بسته می شود، با وجود آنکه بیشتر کسانی که در این اعتراض ها شرکت می کنند، افرادی صلح طلب و عمیقا طرفدار جنبش غیرخشونت آمیز هستند.

جنبش اشغال در آمریکا بعد از ماه ها مقاومت، با اقدام پلیس، روزهای آخر خود را طی می کند. معترضان از بیشتر محله هایی که در آنها تجمع می کردند، بیرون رانده شده اند و چادرهایشان برچیده می شود. این حرکت اخراج، ابتدا از اوکلند آغاز شد و بعد از پورتلند، اکنون لبه تیز آن متوجه شهر نیویورک شده است.

دولت می گوید، وضعیت این کمپ ها از لحاظ بهداشتی غیرقابل تحمل شده است. یک مورد قتل در اوکلند و یک مورد تجاوز در فیلادلفیا گزارش شده است.

مایکل ناتر، شهردار فیلادلفیا، می گوید: افراد مختلف با هر انگیزه درست و غلط در این اعتراض ها شرکت می کردند. ما تقریبا هر روز شاهد مشکلات بهداشتی و ایمنی هستیم. بافت کسانی که از ابتدا در جنبش اشغال فیلادلفیا شرکت کرده بودند، انگیزه هایشان تغییر کرده است.

در شهر واشنگتن دی سی، مرکز تجمع دو گروه از این معترضان هنوز پا برجا است.

«کوین زیس» از نظامیان سابق می گوید: بعضی روزها خیلی سخت می گذرد. به نظرم هر چه زمان می گذرد، افراد جدیدی جذب این کمپ ها می شوند. کسانی که معلوم نیست هدفشان چیست، چه برنامه ای دارند و یا ممکن است اصلا کسانی باشند که به قصد خرابکاری و ایجاد اغتشاش و مخدوش کردن اعتبار این جنبش، وارد جمع شده اند.

«زیس» معتقد است افرادی که در این حرکت ها شرکت می کنند، خودشان باید مثل پلیس عمل کنند و می افزاید: مثلا اینجا در کمپ اشغال فریدوم پلازا، همه تازه واردها و کسانی که قصد دارند اینجا بمانند باید یک تعهد نامه ای امضا کنند که در آن فهرست همه اصول و ارزش های اعتقادی ما نوشته شده است. ببینید مثلا اینجا، اعتقاد به اعتراض غیرخشونت آمیز به عنوان اولین اصل مطرح شده است. اصول بعدی، به ترتیب شامل عدم حمل اسلحه، عدم تخریب محیط و به سرقت نبردن اموال مردم است.

لِستر کوتز، جامعه شناس، می گوید: دست به خشونت نزدن کلید پیروزی یک جنبش اعتراضی است.

شرکت کنندگان در جنبش اشغال می گویند، برخی از عناصر ناجور در جاهای مختلف باعث شده اند که اعتراض ها به سر و صدا کردن و خشونت، کشیده شود.

اما معترضان شهر واشنگتن دی سی، با وجود همه سئوالات و ابهاماتی که در مورد آینده این جنبش وجود دارد، تلاش می کنند با همکاری با پلیس به اعتراضات خود ادامه دهند.

XS
SM
MD
LG