لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۰

معترضین به میدانی در شهر اوکلند باز می گردند


معترضین به میدانی در شهر اوکلند باز می گردند
معترضین به میدانی در شهر اوکلند باز می گردند

بیش از یک هزار نفر از طرفداران حرکت اعتراضی «وال استریت را اشغال کنید» شام چهارشنبه به یک میدان عمومی در شهر اوکلند در ایالت کالیفرنیا، در غرب آمریکا، بازگشتند، یک روز پیشتر در آنجا یک تظاهر کننده در زدوخورد با پلیس بشدت مجروح شده بود.
فعالان می گویند اسکات اولسون ۲۴ ساله، از سربازان جنگ عراق، دیرگاه سه شنبه زمانی که پلیس ضد شورش با معترضین به زدوخورد پرداخت دچار شکستگی جمجمه شد؛ آنها سعی داشتند در میدانی که از آنجا بدلیل اردو زدن غیر قانونی بیرون رانده شده بودند، تظاهراتی برپا کنند.
پلیس برای پراکنده ساختن معترضین به گاز اشک آور و شلیک گلوله های اخطار متوسل شد، برخی از آنها سنگ، رنگ و آشیای دیگر بسوی پلیس پرت کردند.
رییس پلیس اوکلند روز چهارشنبه اعلام کرد درباره گزارش هایی که حاکی است اداره او برای متفرق ساختن معترضین از زور زیاد استفاده کرد تحقیق خواهد شد.
مقامات شهر می گویند به معترضین اجازه خواهند داد از ساعت ۶ بامداد تا ۱۰ شب جمع شوند، اما اجازه نخواهند داشت شب در یک مکان عمومی اردو بزنند.
پلیس در جریان زدوخوردهای سه شنبه شب دست کم ۸۵ معترض را دستگیر کرد.
در این میان، فعالان می گویند آنها برای سازمان دادن یک اعتصاب سراسری در اوکلند در هفته آینده با سازمان های بازرگانی، مدارس و اتحادیه های کارگری کار می کنند.
حرکت اعتراضی «وال استریت را اشغال کنید» که ماه پیش در نیویورک آغاز شد، بخشی از جنبشی است که برای اعتراض به آزمندی شرکت های بزرگ، نابرابری اقتصادی و بیکاری بالا سازمان داده شده است.
گروه های اعتراضی مشابهی در ده ها شهر در سراسر آمریکا، و نیز در کشورهای سراسر جهان سربرآورده اند.

XS
SM
MD
LG