لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۷

برخورد متفاوت پليس با تظاهرکنندگان در نقاط مختلف آمريکا


برخورد متفاوت پليس با تظاهرکنندگان در نقاط مختلف آمريکا
برخورد متفاوت پليس با تظاهرکنندگان در نقاط مختلف آمريکا

در حالی که تظاهرات اشغال وال استريت همچنان در شهرهای ايالات متحده ادامه می يابد پليس در برخی شهرها با تظاهرکنندگان برخورد و آنان را متفرق کرده است ولی در ساير شهرها از جمله نيويورک ماموران پليس فقط ناظر تظاهرات هستند و در گردهمايی آنان دخالت نمی کنند.

هفته پيش پليس در چند شهر تلاش کرد تظاهرکنندگان اشغال وال استريت را متفرق کند.

در پورتلند اورگان تظاهرکنندگان در مقابل پليس مقاومت نکردند ولی در اکلند کاليفرنيا تظاهرکنندگان با پليس برخورد کردند که منجر به مجروح شدن يک نفر شد.

هاوارد جوردن، رييس پليس اکلند، گفت: تظاهرکنندگان به طرف ما بطری پرتاب کردند و دنبال بطری های بيشتری در سطل های زباله بودند؛ ما اجازه داريم که اين حملات را خنثی و عاملان آن را دستگير کنيم.

در نشويل تنسی در حالی که تظاهرات در جريان بود مقام های شهر اعلام کردند گردهمايی مستلزم اجازه است، قانون منع رفت و آمد را اعمال و چند نفر از تظاهرکنندگان را بازداشت کردند. تام نلسون، قاضی دادگاه بخش، دستور آزادی بازداشت شدگان را داد. يک تظاهرکننده می گويد: قاضی نلسون قانون منع آمد و شد را به اجرا گذاشت و در حالی که تظاهرات جريان داشت مقررات را تغيير داد. آن ها می توانند اين کار را بکنند ولی بايد به تظاهرکنندگان وقت کافی برای پيروی از اين قوانين را می دادند.

اين رويدادها نشان از عدم هماهنگی پليس در برخورد با تظاهرکنندگان دارد. اداره های پليس توسط مقام های شهر يا بخش اداره می شود و گاه واکنش آن ها تابع احساسات شهروندان است. برای مثال در حالی که شهردار توليدو در ايالت اوهايو مايل است تظاهرات در آن شهر پايان گيرد شهردار سانتا رزا کاليفرنيا تمايلی به برخورد پليس با تظاهرکنندگان ندارد.

ماريا هبرفلد، از دانشکده حقوق کيفری جان جی در نيويورک، می گويد: نحوه ای که مقام های شهر از پليس در اين تظاهرات استفاده می کنند بستگی به نحوه برداشت آنان از ايمنی اجتماعی، فشار جامعه و ميزان هزينه پليس دارد. وی می افزايد احساسات پليس نيز در اين زمينه دخالت دارد.

ماريا هبرفلد افزود: ممکن است افسران پليس با تظاهرکنندگان هم عقيده باشند. ولی چون برای اداره پليس کار می کنند نمی توانند اجازه دهند احساساتشان در نحوه انجام کارشان دخالت داشته باشد. در حالی که تظاهرکنندگان اشغال وال استريت می گويند قصد دارند ماه ها به تظاهرات خود ادامه دهند ادامه اين تظاهرات برای افسران پليس که بايد هر روز در محل به برقراری نظم عمومی اشتغال داشته باشند کاری طاقت فرسا و خسته کننده است.

XS
SM
MD
LG