لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

انتخابات رياست جمهوری در اوستيای جنوبی


انتخابات رياست جمهوری اوستيای جنوبی، استان خودمختار جمهوری گرجستان، در ساعت ۸ بعدازظهر روز شنبه به وقت محلی به پايان رسيد. بر اساس گزارشهای مقدماتی حدود ۶۷ درصد از ساکنان واجد شرايط رای دادن در اوستيای جنوبی در اين انتخابات، شرکت کردند.

رقابت های انتخابات رياست جمهوری در اوستيای جنوبی، از ابتدا با ۱۷ کانديدا آغاز شد، اما با انصراف تدريجی شش نفر از آنها منطقه دنج و کوهستانی اوستيا با ۱۱ کانديدا، تنها ماند.

بر اساس اطلاعات موجود، حدود ۶۷ درصد از واجدان شرايط رای دادن از مجموع جمعيت ۳۴ هزار نفری اوستيا در انتخابات روز شنبه شرکت کردند. حدود ۸۰ ناظر خارجی از روسيه، بريتانيا، فرانسه، اسراييل، لهستان، اوکراين و آبخاز، ديگر منطقه خودمختار جمهوری گرجستان، بر روند برگزاری انتخابات نظارت داشتند.

ادوارد کوکويتی، رهبر مبارزات جدايی طلبانه و نخستين رييس جمهوری اوستيای جنوبی بعد از استقلال که از زمان جنگ گرجستان و روسيه دو دوره رياست جمهوری اوستيا را برعهده داشت، اکنون دوران رياست جمهوری اش طبق قانون اساسی به سر رسيده و بايد جای خود را به ديگران بدهد.

کوکويتی توصيه می کند، تحکيم و تقويت مناسبات اوستيای جنوبی با روسيه در آينده نيز بايد جزو الويت های سياسی اوستيای جنوبی، باقی بماند.

کوکويتی می گويد: مردم اوستيا بسيار باهوش و قوی هستند، اعلام جمهوری کردند و آن را پاس داشتند. اين جمهوری از طرف جامعه بين المللی به رسميت شناخته شده است و من اميدوارم با تمام قوا بتوانيم تماميت ارضی کشورمان را تقويت کنيم، هر روز از اعتبار بين المللی بيشتری برخوردار شويم و به اهدافمان در راستای اتحاد با روسيه و پيشبرد مناسبات دوجانبه مان برسيم.

روسيه نخستين کشوری بود که در سال ۲۰۰۸ استقلال اوستيای جنوبی را از گرجستان به رسميت شناخت. اوستيای جنوبی در حال حاضر از لحاظ مالی و امنيتی شديدا به روسيه متکی است.

مسکو اکنون خواهان روی کار آمدن آنتونی بيبيلوف، وزير وضعيت اضطراری اوستيای جنوبی، به جای کوکويتی است. در حاليکه، کوکويتی از گئورگی کابيسوف، رييس کميته اطلاعات و رسانه های دولت، حمايت می کند.

بيبيلوف در واکنش به نقصان های دولت کوکويتی در ارتباط با ناکارآمد بودن و سو استفاده های مالی وعده داده است آرامش و ثبات را به اوستيای جنوبی بازگرداند. گفته می شود وی، خواهان اتحاد اوستيای جنوبی با بخش شمالی آن در خاک روسيه است.

XS
SM
MD
LG