لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۴

رقيب اصلی «جدايی نادر از سيمين» در اسکار يک فيلم اسراييلی است


رقيب اصلی «جدايی نادر از سيمين» در اسکار يک فيلم اسراييلی است
رقيب اصلی «جدايی نادر از سيمين» در اسکار يک فيلم اسراييلی است

در ميان نامزدهای اسکار در بخش بهترين فيلم خارجی، امسال فيلمی از اسراييل به نام «پاورقي» حضور دارد که اصلی ترين رقيب فيلم ايرانی «جدايی نادر از سيمين» محسوب می شود.

ژوزف سدار، کارگردان فيلم «پاورقی» برای فيلمی نامزد دريافت جايزه اسکار شده است که به رقابت يک پدر و پسر اسراييلی می پردازد.

ژوزف سدار تنها چند ساعت بعد از اعلام نامزدی اش در بخش بهترين فيلم خارجی اسکار، گفت: واقعا احساس خوش شانسی می کنم و هيچ راهی برای توضيح اين حس ندارم.

اين کارگردان ۴۳ ساله اسراييلی که متولد آمريکاست پيشتر برای هر چهار فيلمی که ساخته، نامزد دريافت جايزه اسکار شده است.

امسال، فيلم «پاورقی» او بر زندگی يک استاد دانشگاه عصبی متمرکز است که همه عمرش را صرف مطالعه متون باستانی عهدعتيق، کرده است. اين فيلم در جايی جذاب می شود که متوجه می شويم اصلی ترين رقيب آکادميک اين استاد سالخورده، پسر جوان اوست. پسری که با دريافت يک جايزه بزرگ ملی، بر محبوبيتش در ميان توده مردم افزوده می شود و اين برای پدر، ناخوشايند است.

ژوزف سدار می گويد موضوع اين فيلم به او کمک کرد که با موضوع نامزدی جايزه اسکار، بهتر کنار بيايد. آقای سدار می افزايد: مثل ماجرای فيلم، هميشه اين حس دوگانه وجود دارد در هنگام اعلام نامزدی برای دريافت يک جايزه، همزمان حس خوشحالی و افتخار و از طرف ديگر، هراس از اينکه ممکن است اسم شما به اشتباه اعلام شده باشد.

فيلم «پاورقی» از اسراييل، امسال در بخش بهترين فيلم خارجی مراسم اسکار با چهار فيلم ديگر رقابت می کند اما به عقيده منتقدان سينما، اصلی ترين رقيب آن، فيلم ايرانی «جدايی نادر از سيمين» ساخته اصغر فرهادی است.

وقتی از ژوزف سدار پرسيده شد که آيا مايل است در کنار اصغر فرهادی از روی فرش قرمز مراسم اسکار عبور کند؟ او پاسخ داد: اميدوارم که دست در دست همسرم و يا شايد يکی از تهيه کنندگان فيلمم از روی فرش قرمز عبور کنم. اما دست کارگردان ايرانی را هم احتمالا می گيرم. مطمئن نيستم که امسال توجه همه علاقمندان به مراسم اسکار بايد به اين دو فيلم معطوف شود. اما بايد اعتراف کنم که يک حس شاعرانه در اين شرايط می بينم که اين دو فيلم در کنار هم و در يک بخش جای گرفته اند.

هشتاد و چهارمين دوره مراسم اسکار، روز ٢۶ فوريه - هفتم اسفندماه - برگزار می شود.

XS
SM
MD
LG