لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۵

همه آنچه در مورد اسکار ۲۰۱۳ می خواهید بدانید


جنیفر لاورنس، برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن، پس از مراسم، درباره زمین خوردنش روی پله ها صحبت می کند.
جنیفر لاورنس، برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن، پس از مراسم، درباره زمین خوردنش روی پله ها صحبت می کند.

مراسم امسال آکادمی اسکار به دو سبب تاریخ ساز بود: یکی اعلام بهترین فیلم توسط بانوی اول آمریکا و دیگر معرفی جوانترین نامزد بازیگر نقش اول زن.

برای دومین سال پیاپی، ایران در پربیننده ترین رویداد سینمایی جهان حضور داشت؛ سال گذشته با فیلم «جدایی نادر از سیمین» که تولید ایران بود، و امسال با فیلم «آرگو» که بر واقعه تاریخ ساز گروگان گیری دیپلمات های آمریکایی در ایران تمرکز دارد.

هر دو فیلم، برنده شدند، و این، به رغم نقدهای مثبت و منفی و بازخوردهای ضد و نقیضی بود که در مورد هر دوی آنها(به ویژه آرگو) مطرح بود. آرگو در سه بخش گوناگون قد برافراشت: جدا از ربودن گوی سبقت از رقبای خود در بخش بهترین فیلم، برنده اسکار بهترین فیلم نامه اقتباسی، و برنده جایزه اسکار در رشته تدوین فیلم هم شد.

اصغر فرهادی سال گذشته(۲۰۱۲) در سخنان خود هنگام دریافت جایزه اسکار، به روابط انسانی ورای سیاست اشاره کرد و بن افلک، کارگردان و بازیگر نقش اصلی فیلم آرگو، هنگام دریافت جایزه اش از شرایط وحشتناک زندگی در ایران امروز سخن گفت؛ آنچه رسانه های محافظه کار ایران را خشمگین کرد.

سنت شکنی آکادمی اسکار هم هنگام معرفی آرگو به عنوان بهترین فیلم نمود یافت: برای نخستین بار در تاریخ برگزاری مراسم اهدای جوایز آکادمی اسکار، همسر رییس جمهوری آمریکا برنده بهترین فیلم را(با ارتباط ماهواره ای از واشنگتن) معرفی کرد.

مراسم اهدای جوایز آکادمی اسکار به اهالی سینما امسال برای ۸۵ امین بار برگزار شد. این مراسم که اجرای آن را کمدین جوان و نام آشنای آمریکایی، ست مک فارلن، به عهده داشت، با همکاری شمار بسیاری از هنرمندان عرصه سینما، و با اجرای موسیقی و رقص فراوان برپا شد. طی مراسم یکشنبه ۲۴ فوریه ۲۰۱۳، پنجاه ساله شدن فیلم های جیمز باند گرامی داشته شد، و «باند» به عنوان یک ژانر سینمایی معرفی شد.

ادل، باربرا استرایزند و جنیفر هادسن شاخص ترین خوانندگانی بودند که به اجرای زنده ترانه های خود در این مراسم پرداختند. دنیل دی لوئیس، که نقش لینکلن (یکی از مهم ترین روسای جمهوری پیشین آمریکا) را در فیلمی با همین نام ساخته استیون اسپیلبرگ ایفا کرده بود، برنده اسکار نقش اول مرد، و کریستاف والتز، بازیگر فیلم «جانگو آزاد شده»، برنده اسکارِ بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.

ان هاتاوی که در فیلم موزیکال بینوایان ایفای نقش کرده، به عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل زن معرفی شد و جنیفر لاورنس، بازیگر فیلم «دفترچه امیدبخش»، اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را از رقبایش ربود.

جنیفر لاورنس که پیراهن بسیار بلندی بر تن داشت، در پی اعلام نامش به عنوان برنده، هنگام بالا رفتن از پله ها برای حضور روی صحنه، روی پله ها زمین خورد. وقتی لاورنس به سن رسید، اغلب حاضران برای تشویق او از جا برخاستند. واکنش این بازیگر جوان این بود:«می دانم که بیشترتان برای این از جا بلند شده اید که من روی پله ها زمین خوردم. از این ابراز لطفتان خیلی ممنونم.»

جایزه آکادمی اسکار را برای بهترین کارگردانی،‌ در میان شگفتی بسیاری که انتظار داشتند استیون اسپیلبرگ این جایزه را برای ساختن فیلم لینکلن بگیرد، آنگ لی دریافت کرد. لی کارگردان آسیایی تبار فیلم «زندگی پی» است.

فیلم فرانسوی زبان «امور»(عشق) اسکار بهترین فیلم خارجی را از آن خود کرد، فیلمنامه «جانگو آزاد شده»‌ از سوی آکادمی اسکار به عنوان برترین فیلمنامه تألیفی معرفی شد، اسکار طراحی صحنه را «لینکلن» بُرد، و بهترین ترانه خوان فیلم های مطرح امسال، ادل و پال اپورت معرفی شدند که ترانه اصلی فیلم «اسکای فال» (فیلم تازه جیمز باند) را خوانده اند.

فیلمبرداری فیلم « زندگی پی» جایزه فیلمبرداری آکادمی اسکار را دریافت کرد و صدابرداری فیلم بینوایان در بخش تدوین صدا جایزه گرفت.

طراح لباس فیلم تاریخی «آنا کارنینا» جایزه بهترین طراحی لباس را از آکادمی اسکار ربود و اسکار بهترین چهره پردازی، نصیب چهره پردازان فیلم موزیکال بینوایان شد.
فیلم تحسین شده «زندگی پی» در بخش جلوه های ویژه نیز برنده جایزه آکادمی اسکار شد.

گفتنی است که مراسم امسال اسکار به دو سبب تاریخ ساز بود: یکی سنت شکنی در شیوه اعلام برنده اسکار بهترین فیلم که امسال از زبان میشل اوباما، بانوی اول آمریکا شنیده شد، و دیگر آن که جوان ترین نامزد نقش اول زن در تاریخ برگزاری مراسم آکادمی اسکار، امسال معرفی شد؛ کوئنژنه والیس، بازیگر ۹ ساله سیاه پوستی است که به عنوان جوان ترین نامزد تاریخ آکادمی اسکار شناخته شده است. او در فیلم تحسین شده ای ایفای نقش کرده که در چند بخش رقابت های آکادمی اسکار نامزد دریافت جایزه شده بود. این فیلم، «جانوران سرزمین وحشی جنوبی» نام دارد.

هشتاد و پنجمین مراسم اهدای جوایز آکادمی اسکار که مهم ترین رویداد سینمایی هالیوود است و از تمامی رویدادها و مراسم دیگری هنری جهان توجه بیشتری به آن می شود، شب گذشته، یکشنبه ۲۴ فوریه پایان یافت، اما بحث درباب نامزدها و برندگان این مراسمی که برآورد می شود نزدیک به یک میلیارد بیننده در سراسر جهان داشته، بی تردید تا هفته ها در رسانه های دنیا، و به ویژه رسانه های آمریکایی، ادامه خواهد یافت.
XS
SM
MD
LG