لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

نامزدهای دریافت جواز اسکار اعلام شدند


هشتاد و چهارمین مراسم اعطای جوایز اسکار روز یکشنبه ۲۶ فوریه (۷ اسفند) در هالیوود بر گزار خواهد شد.

فیلم سه بعدی «هوگو» ساخته مارتین اسکورسزی نامزد کسب يازده جایزه اسکار، از جمله بهترین فیلم شد، و در اين بخش از فیلم صامت «هنرمند» که تحسین منتقدان هنری را به همراه داشت فراتر رفت.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا (اسکار) نامزدها را روز سه‌شنبه چهارم بهمن ماه در بورلی هیلز (کالیفرنیا) اعلام کرد. فيلم هايی که امسال با يکديگر به رقابت خواهند پرداخت به ترتيب زير اعلام شدند:

فیلم فرانسوی «هنرمند» که ارج گذاری بر سینمای صامت هالیوود است، نامزد جايزه اسکار در ده بخش، از جمله برای بهترین فیلم، شده است. پس از بدست آوردن بهترین جایزه موزیکال یا کمدی در مراسم گلدن گلوب، «هنرمند» یکی از فیلم های مطلوب برای دریافت اسکار تلقی می شود.

در میان ۹ نامزد بهترین فیلم سال، «مانی بال» (Moneyball) است، که علاوه بر نامزدی بهترين فيلم سال ۵ عنوان دیگر را کسب کرد. حماسه استيون اسپیلبرگ درباره جنگ جهانی اول «اسب جنگ»، نيزمجموعا در شش رشته نامزد دریافت جایزه شد.

فیلم درام خانوادگی «اولاد» (Descendants) ساخته آلکساندر پاین، که در گولدن گلوب عنوان بهترین درام را کسب کرد، نیز در میان رقیبان بدست آوردن عنوان بهترین فیلم قرار دارد.

«خدمتکار» ( The Help ) که داستان آن در اطراف مبارزات حقوق مدنی دهه ۱۹۶۰ دور می زند، فانتزی عاشقانه «نیمه شب در پاریس»، فيلمی درباره وقايع ۱۱ سپتامبر بنام «بيش از حد بلند و بسيار نزديک»، و يک داستان خانوادگی با عنوان «درخت زندگی» فهرست نامزدهای ديگر بهترين فيلم سال هستند.

در بخش بهترين بازيگر مرد نقش اول، ژان دوژاردن، ستاره «هنرمند» و جرج کلونی نقش پرداز فیلم «اولاد» -- هردو از برندگان جوایز گلدن گلوب -- همراه با برد پیت برای بازی چشمگیرش به عنوان مدیر يک تيم بیس بال در «مانی بال»، برای کسب عنوان بهترین بازیگر نامزد شدهند.

دامیان بشیر بازیگر مکزیکی- آمریکایی نیز بدلیل ایفای نقش در «یک زندگی بهتر»، و نیز گری اولد من بازیگر فیلم «بندزن، خیاط، سرباز، جاسوس»، مربوط به دوره جنگ سرد، نیز برای دریافت جوایزبهترين بازيگر مرد سال نامزد شده اند.

در بخش بهترین بازيگر زن نقش اول، مریل استریپ به خاطر ايفای نقش مارگارت تاچر نخست وزیر سابق بریتانیا در فیلم «بانوی آهنین» نامزد شد. ویولا دیویس بابت اجرای نقش یک خدمتکار سیاهپوست در فیلم «خدمتکار»، میشل ویلیامز، برای ارائه چهره مرلین مونرو در «هفته من با مرلین»، گلن کلوز بابت ایفای نقش خدمتکاری که لباس مردانه می پوشد در «آلبرت نابس»، و رونی مارا در فیلم «دختری با خالکوبی اژدها»، به استریپ پيوستند.

در بخش فیلم های خارجی، «جدایی سيمين از نادر» از ایران، فیلم‌ «کله‌شق» از بلژیک، «موسیو لازار» از کانادا، «پاورقی» از اسرائیل، و «در تاریکی» از لهستان با يکديگر به رقابت خواهند پرداخت.

در بخش بهترين فيلمنامه تاليفی، اصغر فرهادی نويسنده «جدايی نادر از سيمين» با فيلمنامه نويسان فيلم های «آرتيست»، «ساقدوش های عروس»، «نيمه شب در پاريس» و «درخواست نهايی» در رقابت است.

در بخش بهترين فيلمنامه اقتباسی، فيلمنامه نويسان فيلم های «اولاد»، «هوگو»، «نيمه مارس»، «مانی بال» و «فيلم بندزن، خیاط، سرباز، جاسوس» با يکديگر به رقابت خواهند پرداخت.

در بخش بهترين بازيگر مرد نقش مکمل، نيک نولتی (جنگنده)، کنت برانا (هفته من با مرلین)، کريستوفر پلامر (آغازکنندگان)، جونا هيل (مانی بال)، و مکس فون سيدو (بيش از حد بلند و بسيار نزديک) کانديد شده اند.

در بخش بهترین بازيگر زن نقش مکمل، برنيس بژو (آرتيست)، اکتاويو اسپنسر(خدمتکار)، مليسا مک کارتی (ساقدوش های عروس)، جسيکا چستين (خدمتکار)، و جانت مک تير (آلبرت نابس) کانديد شده اند.

XS
SM
MD
LG