لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۱۱

کارگردان فیلم برنده اسکار«قفسه درد» ، نخستین زن برنده جایزه بهترین کارگردانی سال درتاریخ اهدای جوایز اسکار


در هشتاد و دومین مراسم اهدای جوایز اسکار که یکشنبه شب در تئاتر کداک در شهر هالیوود برگزار شد، فیلم«قفسه درد» درباره گروهی از سربازان زبده خنثی کننده بمب های ساعتی در عراق، جایزه بهترین فیلم سال و پنج جایزه دیگر از جمله بهترین فیلمنامه و بهترین کارگردانی سال را از آن خود ساخت. چهار جایزه اصلی بازیگری جوایز اسکار امسال نیز تماما به برندگان بار اول تعلق گرفت.

درمیان ۱۰ فیلمی که امسال به عنوان نامزدهای جوایز اسکار در این مسابقات شرکت می کردند، «قفسه درد» یک فیلم کم خرج مستقل، توانست رقیب سرسختی چون فیلم پرخرج و پرفروش علمی تخیلی «آواتار» را با ۹ نامزدی جایزه اسکار کنار بزند. فیلم «قفسه درد» نشان دهنده زندگی روزمره و پرمخاطره گروهی از سربازان آمریکایی است که در عراق به کار خنثی سازی بمب های خیابانی اشتغال دارند.

درسال ۱۹۴۳ که هم زمان با دوران جنگ دوم جهانی بود نیز یک بار دیگر ۱۰ فیلم نامزد جایزه اسکار شد و فیلم «کازابلانکا» با داستانی درباره وقایع جنبی این جنگ جایزه بهترین فیلم سال را از آن خود ساخت.

امسال هم چنین برای نخستین بار درتاریخ اهدای جوایز سینمایی اسکار، مهم ترین جایزه آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا برای بهترین کارگردانی سال به یک زن ،کاترین بیگلو، کارگردان فیلم «قفسه درد» تعلق گرفت که او نیز با کارگردان های برجسته دیگری چون جیمز کامرون سازنده فیلم «آواتار»و کونتین تارانتینو سازنده فیلم «حرامزاده های لعنتی»رقابت می کرد.

کاترین بیگلو که جایزه خود را از دست باربارا استرایسند، خواننده ، بازیگر و کارگردان فیلم های «ینتل» و «پرنس امواج» دریافت کرد این جایزه را به تمام مردان و زنانی که اونیفورم به تن دارند اهدا کرد و گفت که این یک لحظه بی نظیر در زندگی اوست:« واقعا نمی توانم احساساتم را در این مورد بیان کنم فقط باید بگویم که این افتخاری است که اینجا در حضور فیلمسازانی هستم که درطول سالیان از آن ها آموخته و آن ها را ستایش کرده ام.»

بیگلو چهارمین نامزد زن جوایز اسکار دررده بندی بهترین کارگردانی سال به شمار می رود. پیش از او، سوفیا کاپولا در سال ۲۰۰۳ برای فیلم «گمشده درترجمه»، جین کمپیون درسال ۱۹۹۳ برای فیلم «پیانو» و لینا ورمولر، کارگردان ایتالیایی نیز در سال ۱۹۷۵ برای فیلم «هفت زن زیبا» نامزد جایزه اسکار شده بودند.

باربارا استرایسند که یکی از زنان پیشکسوت در کارکارگردانی فیلم در هالیوود به شمار می رود لحظاتی پیش از اعلام نام کاترین بیگلو به عنوان برنده به حاضران گفت: «بالاخره زمان آن رسیده است که اسکار بهترین کارگردانی سال به یک زن تعلق بگیرد.»

جف بریجز بازیگر توانای سینما و ازاعضای یک خاندان قدیمی سینمایی در هالیوود که تا کنون ۵ بار نامزد جایزه اسکار شده است توانست برای ایفای نقش یک خواننده از کارافتاده موسیقی فولکلور آمریکا در فیلم «قلب دیوانه» جایزه بهترین بازیگر مرد سال را از آن خود سازد. جف بریجز که درطول سال ها کار درسینما پنج بار به نامزدی جوایز اسکار رسیده است امسال برای نخستین بار توانست این جایزه را بدست آورد.

ساندرا بولاکز نیز که یکی از شخصیت های دوستداشتنی جامعه هنری هالیوود به شمار می رود توانست جایزه بهترین بازیگر زن سال را برای بازی در فیلم «سمت کور» از دست شاون پن دریافت کند.

کریستوف والتز، بازیگر آلمانی تبار برای ایفای نقش یک افسر نازی در فیلم «حرامزاده های لعنتی» برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد و مونیک، کمدین استندآپ و بازیگر فیلم های تلویزیونی برای بازی در نقش مکمل زن فیلم «پرشس» که برداشتی است از روی کتابی به همین نام به قلم «سفایر» و زندگی اسفناک دختربچه چاق و فقیری را درمحله هارلم نیویورک به نمایش می گذارد توانست جایزه اسکار نقش مکمل زن امسال را از آن خود ساخت.

دررده بندی فیلم های «انیمیشن»، فیلم موفق «آپ» یا بالا از محصولات مشترک «دیسنی» و «پیکسار» برنده جایزه بهترین فیلم انیمیشن سال شد.

جیسون ریتمن کارگردان و فیلمنامه نویس و شلدان ترنر توانستند مشترکا جایزه اسکار بهترین فیلمنامه نویس سال را برای فیلم « روی هوا» با شرکت جورج کلونی به دست آورند.

فیلم آواتار که نامزد ۹ جایزه از جمله بهترین فیلم سال بود توانست در نهایت سه جایزه کارگردانی هنری، جلوه های ویژه و بهترین فیلمبرداری سال را از آن خود سازد.

در بخش بهترین فیلم خارجی سال، فیلم «راز چشم هایش» از کشور آرژانتین برنده جایزه اسکار شد و فیلم های دیگری چون «عجمی» از کشور اسرائیل و «روبان سفید» از کشور آلمان را کنار زد.

XS
SM
MD
LG