لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۲

نامزدهای جوایز اسکار، شب اهدای این جوایز را شب جشن و شادمانی و تجلیل از هنرسینما می خوانند


این روزها هالیوود خود را برای مهم ترین واقعه هنری این شهر یا شب اهدای جوایز اسکار، آماده می کند. این رویداد که امسال در روز ۷ مارس برگزار خواهد شد، یکی ازمهم ترین وقایع سال برای دست اندرکاران صنعت سینمای آمریکا به شمار می رود. اما برای نامزدهای دریافت این جوایز که اخیرا در یک ضیافت ناهار مخصوص در هالیوود نیز حضور داشتند، شب اهدای جوایز اسکار پیش از آن که رقابت برای دریافت این جایزه معتبر باشد، مراسمی است برای شرکت در جشن ها و شادمانی به منظور تجلیل از هنر سینما.

کریستف والتز، یک بازیگر اطریشی تبار است که برای ایفای نقش مکمل مرد در فیلم «حرام زاده های لعنتی» ساخته «کونتین تارانتینو» نامزد دریافت جایزه اسکار شده است. والتز برای بازی ماهرانه ای که در نقش یک افسر نازی سنگدل در فیلم از خود ارائه داده است یکی از برندگان احتمالی جایزه اسکار در این رده بندی به شمار می رود. اما والتز معتقد است که رقابت ها برای دریافت جوایز فقط به معنی برنده شدن نیست: «به نظر من به دست آوردن جایزه اسکار یک رقابت نیست. یعنی این یک واقعه ورزشی نیست که کسی بخواهد در آن به رقابت با دیگری بپردازد. اینجا نه کسی تیری درمی کند و نه جمع ما فقط چند ثانیه وقت دارد تا به آخر خط برسد! به نظر من همه ما بازیگران و دست اندرکاران صحنه فیلمسازی با کمک همدیگر کاری را انجام داده ایم. تمام زیبائی این قضیه به همین است که همه ما با هم رفیق هستیم و به صورت تیمی کارها را جلو می بریم. این زیباترین تجربه ای است که من تا کنون در زندگی خود داشته ام. تجربه رفاقت برای انجام یک کار خوب.»

یکی دیگر از برندگان احتمالی جوایز اسکار، جیمز کامرون کارگردان فیلم های پرفروش هالیوود از جمله «تایتانیک» و تازه ترین اثر او «آواتار» است. هم چنین «لی دانیلز»، فیلمسازی که فیلم «پرشس» او از موفقیت غیرمترقبه و بی سابقه ای برخوردار بوده است.

فیلم پرشس بر محورشخصیتی می گردد که دیگران او را به جمع خود راه نمی دهند و اطرافیان او را نادیده می گیرند. دانیلز معتقد است این نوع داستان ها معمولا راهی به جوایزاسکار نمی یابند. شخصیت اصلی فیلم دانیلز که نقش او را «گابوری سیدیبه» ایفا می کند یک دختر نوجوان سیاهپوست و چاق آمریکایی است.

دانیلز نامزد دریافت جایزه بهترین کارگردان و تهیه کننده سال است. او یک فیلمساز آمریکایی آفریقایی تبار و همجنسگراست و می گوید که در ابتدای کار، نامزدی جایزه اسکار را زیاد جدی نگرفت: «اولش برایم مهم نبود که کارم توسط آکادمی مورد توجه قرار بگیرد اما در مدت کوتاهی هزاران هزار ایمیل دریافت کردم از فیلمسازان جوان. نه فقط فیلمسازان سیاهپوست جوان بلکه کارگردان های چینی و کارگردان های همجنسگرایی که به من می گفتند اهدا کنندگان جوایز اسکار دیدگاه تازه ای نسبت به فیلم و فیلمسازی پیدا کرده اند واین شانسی است برای همه ما که بتوانیم روزی از این طریق فیلم هایمان را به جهانیان عرضه کنیم. آنوقت بود که من واقعا از خوشحالی در پوست خودم نمی گنجیدم!»

در بیشتر رده بندی های جوایز اسکار، پنج نامزد وجود دارد اما در رده بندی بهترین فیلم سال که جایزه آن به تهیه کننده آن فیلم تعلق می گیرد، امسال ۱۰ فیلم نامزد دریافت این جایزه هستند. با این وجود در بیشتر رده بندی ها اکثریت نامزدها بدون جایزه اسکار به خانه می روند. بعضی ها می کوشند تا با این باخت با سرافرازی روبرو شوند. اما در چهره های برخی دیگر از این بازندگان اثرات یاس و نومیدی به خوبی نمایان است.

مگی جیلنهال، نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش دوم زن در فیلم «قلب دیوانه» است. این فیلم درباره یک خواننده رو به پیری موسیقی «کانتری» است که نقش او را«جف بریجز» بازیگر برجسته سینمای هالیوود بازی می کند. جیلینهال می گوید همبازی او «جف بریجز» به او هشدار داده است که در مورد دریافت جایزه اسکار بیش از حد احساساتی نشود: «قبل از این که اسامی نامزدهای جوایز اسکار اعلام شوند جف به من گفت باور کن در آخر خط رنگین کمان «اسکار» چیزی وجود ندارد. سعی کن در طول راه از مراحل ومراسم مختلف آن لذت ببری و خوش باشی.»

جرمی رنر، بازیگری که برای ایفای نقش اول فیلم «قفسه درد»، فیلمی درباره وقایع جنگ عراق نامزد جایزه اسکار شده است می گوید برای او استقبالی که خانواده های سربازان آمریکایی از او برای شرکت در این فیلم کرده اند بزرگ ترین و مهم ترین جایزه است: «به عنوان یک فیلم مستقل با بودجه محدود، وقتی این فیلم توانست در چهار سینمای مختلف به نمایش در آید برای ما یک معجزه بود! استقبال مردم و منتقدین از این فیلم برای ما بزرگ ترین جایزه بود و برای من حضور در اینجا و در مراسم ناهار جوایز اسکار غیر قابل باور وقبول است و فکرش دیوانه ام می کند اما... خوب چه احساس خوبی هم دارد!»

فیلم «قفسه درد» ساخته «کاترین بیگلو» با فیلم «آواتار» جیمز کامرون رقابت خواهد کرد. هر یک از این دو فیلم نامزد ۹ جایزه اسکار در رده بندی های مختلف از جمله بهترین کارگردانی و بهترین فیلم سال هستند.

در فصلی که به عنوان فصل جوایز سینمایی درآمریکا شناخته شده است، جوایز گوناگونی از سوی انجمن های مختلف تهیه کنندگان، کارگردان ها و حتی منتقدین و خبرنگاران سینمایی به برندگان اهدا می شود اما هیچ یک از این جوایز از اهمیتی برابر با دریافت جایزه اسکار برخوردار نیستند.

«کالین فیرت» ستاره فیلم درام «یک مرد تنها» می گوید زرق و برق ها و تعدد فعالیت هایی که برای نامزدهای دریافت جوایز اسکار در نظر گرفته شده است آنچنان وقت گیر و سرگیجه آور است که گاه او را به فکر می اندازد که آیا اصلا ارزش داشته است که نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد سال باشد؟

فیرت می گوید: «از لحظه ای که این نامزدی اعلام می شود شما در یک هواپیما نشسته اید و از یک جا به جای دیگری پرواز می کنید. از یک مجمع به یک مجلس دیگر می روید. با خبرنگاران حرف می زنید. در مراسم مختلف شرکت می کنید و اصلا لحظه ای فرصت پیدا نمی کنید که بنشینید وفکرکنید برشما چه گذشته است!»

برندگان جوایز اسکار را بیش از ۶ هزار تن ازاعضای آکادمی علوم و هنرفیلمسازی با دادن آرای خود انتخاب می کنند. این اعضا را تهیه کنندگان، بازیگران، کارگردان ها و بسیاری دیگر از دست اندرکاران صنعت سینمای هالیوود تشکیل می دهند.

XS
SM
MD
LG