لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۹

انتشار نسخه جدید و سانسور نشده «تصویر دوریان گری»


اسکار وایلد نویسنده و نمایشنامه نویس ایرلندی
اسکار وایلد نویسنده و نمایشنامه نویس ایرلندی

به گزارش روزنامه گاردین، نسخه جدیدی از رمان «تصویر دوریان گری» اثر درخشان «اسکار وایلد» که شامل یادداشت‌های خود اوست، منتشر شده است.

این نسخه جدید نشان می دهد که چطور این نویسنده و نمایشنامه نویس برجسته ایرلندی در تصویر کردن عشق میان دو مرد در تقلا بوده است.

این نخستین باری است که نسخه اصلی رمان «اسکار وایلد» منتشر می شود و می توان خودسانسوری نویسنده را در حذف تعدادی از پاراگراف‌هایی که در آن از احساسات اروتیک مردی به مرد دیگر گفته است، مشاهده کرد.

«تصویر دوریان گری» پیرامون رابطه عجیب «دوریان گری» و «باسیل هاوارد»، نقاش پرتره‌اش است. در دوران ویکتوریا مردم با مفهوم همجنسگرایی آشنا نبودند و مطبوعات آن زمان، فضای این کتاب را مسموم، کثیف و غیر اخلاقی توصیف کردند.

زمانی که «اسکار وایلد» به اتهام همجسنگرایی زیر نگاه سنگین جامعه به سختی نفس می‌کشید، از لحاظ ادبی در اوج شهرت بود، اما ستاره اقبالش یک شبه افول کرد. اموالش توقیف شد و به دادگاه کشانده شد.

«اسکار وایلد» در سال ۱۸۹۷ و پس از گذراندن دو سال زندان به پاریس مهاجرت کرد.

او در یکی از هتل‌های پاریس نیز از دنیا رفت.

«اسکار وایلد» در سال ۱۸۹۷ و پس از گذراندن دو سال زندان به پاریس کوچ کرد.
«اسکار وایلد» در سال ۱۸۹۷ و پس از گذراندن دو سال زندان به پاریس کوچ کرد.

نسخه جدید رمان «تصویر دوریان گری» شامل قسمت‌هایی است که از رمان حذف شده است. با خواندن آن می توان دید چطور «اسکار وایلد» می خواسته درک مردم را نسبت به مسائل همجسنگرایان به چالش بکشد و آنها را شگفت زده کند.

در قسمتی از این رمان می‌نویسد: «درست است که من تو را فرای علاقه یک مرد به دوستش پرستیده ام. من هرگز عاشق یک زن نبوده ام و اعتراف می‌کنم که تو را به شدت ستایش می‌کنم.»

یادداشت‌های «اسکار وایلد» بر این رمان خواننده را به درون ذهن او می برد.

او در یکی از مقاله‌هایش که چند ماه پیش از نگارش «تصویر دوریان گری» منتشر شد، خواستار بال و پر دادن بیشتر به خلاقیت ادبی شده است.

با نوشتن رمان «تصویر دوریان گری»، این خلاقیت را رها کرد و یک تابوی اجتماعی و فرهنگی مهم را شکست.

هر چند «اسکار وایلد» قصد داشته خواننده را به چالش بگیرد، اما در عبور از خط قرمزها محتاط بوده است.

رمان تصویر دوریان گری در سال ۱۸۹۱ منتشر شد
رمان تصویر دوریان گری در سال ۱۸۹۱ منتشر شد

نوه «اسکار وایلد» در پیشگفتاری که بر نسخه جدید «دوریان گری» نوشته است توضیح می دهد که چطور پس از انتشار داستان و نقد منفی مطبوعات، کتابفروشی «دبلیو اچ اسمیت» از فروش مجله ای که «تصویر دوریان گری» در آن چاپ شده بود، خودداری کرد.

«وایلد» ناگزیر شد داستان «تصویر دوریان گری» را در قالب کتاب منتشر کند و به پاراگراف‌هایی که با انتقاد تند منتقدان ادبی روبرو شده بودند، لحن ملایم تر و محافظه‌کارانه تری داد. به عنوان مثال، اعتراف «باسیل هاوارد» به عشقی که به «دوریان گری» داشت را کاملا حذف کرد.

رمان «تصویر دوریان گری» در سال ۱۸۹۱ منتشر شد و حتی امروز نیز یکی از آثار محبوب ادبی دنیا به شمار می آید و چندین اقتباس سینمایی نیز از آن شده است.

نسخه جدید که علاقه‌مندان این داستان محبوب را به درون ذهن «اسکار وایلد» می برد، هواداران بسیاری دارد.

نسخه اصل در مجموعه کتابخانه و موزه «مورگان» در نیویورک قرار دارد، اما ۱۰۰۰ نسخه از آن چاپ شده که به قیمت ۲۰۰ پوند می توان آن را تهیه کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG