لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۴

شمارش معکوس برای برگزاری مراسم اسکار


صحنه ای از فیلم لینکلن.
صحنه ای از فیلم لینکلن.
هالیوود خود را برای اهدای جوایز اسکار آماده می کند. مراسم اهدای جایزه اسکار نقطه عطف صنعت فیلمسازی برای طرفداران فیلم در سراسر جهان محسوب می شود.

فیلم حماسی «لینکلن» ساخته استیون اسپیلبرگ یکی از فیلم های برتر امسال و یکی از نامزدهای بهترین فیلم سال است. این فیلم روایت شانزدهمین رئیس جمهوری ایالات متحده و تلاش های او برای پایان دادن به برده داری است. دنیل دی لوئیس که نقش لینکلن را ایفا می کند نامزد و یکی از شانس های برتر دریافت جایزه اسکار بهترین هنرپیشه مرد است.

لوئیس، بازیگر نقش رئیس جمهوری در بخشی از فیلم «لینکلن» می گوید: «برچیدن برده داری از مفاد قانون اساسی سرنوشت همه نسل ها را متحول کرد، نه فقط میلیون ها انسانی را که در اسارت روزگار می گذرانند، بلکه سرنوشت میلیون ها کودکی که هنوز متولد نشده اند نیز تغییر خواهد کرد».

سالی فیلد برای ایفای نقش مری تاد لینکولن، همسر رئیس جمهوری، نامزد دریافت جایزه نقش دوم هنرپیشه زن شده است. او می گوید: «مردم هیچ کس را تا به حال این قدر دوست نداشته اند. برای پیدا کردن شخصیت دیگری انرژی صرف نکنید.»

سالی فیلد در مراسمی که به افتخار نامزدهای دریافت جایزه اسکار برگزار شده بود، در مورد به تصویر کشیدن نقش احساسی از همسر رئیس جمهوری و بانوی اول صحبت کرد که در دورانی زندگی می کرد که بحران بر کشور حاکم بود.

فیلم «آرگو» ساخته بن افلک، هنرپیشه و کارگردان هالیوود یکی از نامزدهای دریافت جایزه بهترین فیلم است. آرگو داستان واقعی شش آمریکایی است که در طی انقلاب ایران در سال ١٣٥٧ سعی می کنند با کمک عوامل اطلاعاتی آمریکا که وانمود می کنند در حال ساخت یک فیلم علمی تخیلی هستند، از آشوب و شورش فرار کنند.

«آرگو» امسال در مراسم گلدن گلوب جایزه بهترین فیلم دراماتیک و جایزه «انجمن صنفی فیلمسازان آمریکا» را دریافت کرد. اما بن افلک برای جایزه اسکار بهترین کارگردان نامزد نشده است و برخی این کار را نوعی بی محلی به او خوانده اند. افلک گفته است از نامزدی برای هفت جایزه، از جمله جایزه بهترین فیلم سال خوشحال است.

بن افلک گفت: «من از این نامزدی به وجد آمده ام. همانطور که گفتم ۹ فیلم بسیار قوی دیگر نیز نامزد شده اند و هر کدام که جایزه را به خود اختصاص دهند، شایسته دریافت آن هستند. بنابراین من خیلی نگران نیستم که کدام فیلم جایزه را دریافت می کند. منظورم این است که من سال های بسیار بسیار طولانی این مراسم را از خانه تماشا کرده ام».

فیلم «سی دقیقه پس از نیمه شب» دیگر فیلم برتر امسال است که روایت به دام انداختن اسامه بن لادن را تعریف می کند. این فیلم بر نقش یکی از عوامل سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا تمرکز می کند که جسیکا چستین نقش او را ایفا می کند.

چستین برای جایزه اسکار بهترین هنرپیشه نقش اول زن نامزد شده است. او می گوید: «من احساس می کنم همین الان هم جایزه را برده ام. هیچ وقت دوست ندارم احساسی که در حال حاضر دارم، فعالیت در این عرصه و نامزد شدن برای اسکار را فراموش کنم. من می دانم که همه همین را می گویند، اما واقعاً احساس من این است که انگار جایزه از آن من است».

کریستوف والتز که در فیلم «جنگو آزاد شده » ساخته کوئینتین تارانتینو نقش دوم را ایفا می کند، می گوید قصد ندارد هنوز نامزدی خود برای این جایزه را جشن بگیرد. او برای ایفای نقش در فیلم «حرامزاده های بی آبرو» تارانتینو در سال ٢٠٠٩ جایزه اسکار بهترین هنرپیشه مرد در نقش دوم را دریافت کرد.

والتز می گوید: «برای من نامزدی جایزه اسکار یک نوع انتظار نگران کننده است. بنابراین چنین انتظاری دلیلی برای خوشحال بودن و جشن گرفتن نیست».

فیلم هایی همچون موزیکال «بینوایان» که اقتباسی از روایت کتابی به همین نام است، «زندگی پی» ساخته انگ لی و داستان پسری که با یک ببر بنگالی در یک قایق گیر افتاده است از جمله دیگر فیلم های برتر امسال هستند.

فیلم «عشق»، درام فرانسوی زبانی که به مسائلی همچون سالخوردگی می پردازد نیز نامزد دریافت جایزه اسکار برای بهترین فیلم خارجی است.

کریگ زادان، یکی از تولیدکنندگان مراسم اسکار می گوید فیلم های امسال خیلی خوش ساخت و عالی بوده اند و احتمالاً مراسم اسکار امسال هیجان انگیز و جالب خواهد بود.

او امیدوار است که روز ٢٤ فوریه عده زیادی مراسم اهدای جایزه اسکار در هالیوود را تماشا کنند.
XS
SM
MD
LG