لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۳

برگزاری مراسم اهدای جوایز اسکار افتخاری به کاپولا و گدار در هالیوود


برگزاری مراسم اهدای جوایز اسکار افتخاری به کاپولا و گدار در هالیوود
برگزاری مراسم اهدای جوایز اسکار افتخاری به کاپولا و گدار در هالیوود

فرانسیس فورد کاپولا خالق «پدرخوانده» و ژان لوک گدار خالق «از نفس افتاده»، دو فیلمساز برجسته جهان برندگان جایزه ویژه هیئت رئیسه آکادمی علوم و هنرهای سینمایی (اسکار) شدند.

مراسم خصوصی شنبه شب در لس آنجلس برگزار شد. در این مراسم ویژه که از سوی هیئت رئیسه آکادمی علوم و هنرهای سینمایی (اسکار) برگزار شده همراه با کاپولا و گدار دو تن دیگر از خانواده سینما شایسته دریافت این جایزه شدند: کوین براونلو تاریخ نگار سینما، ایلای والاک بازیگر قدیمی فیلمهای وسترن است که آخرین بازیش در فیلم نویسنده سایه پولانسکی بود

تام شرک، رئیس آکادمی در گشایش این مراسم که در تالار نمایش «هایلنداندهالیوود» لس آنجلس برگزار شد، گفت: امشب می خواهیم بزرگترین جایزه اسکار را به چهار کارورز سینما اهدا کنیم. چهار نفری که چندان با همدیگر تفاوتی ندارند. و من سخت مفتخرم که به این افراد رای داده ام.

فرانسیس فورد کاپولا به پاس تهیه کنندگی یک مجموعه آثار ارزشمند سینمایی شایسته دریافت جایزه یادبود «اروینگ جی. تالبرگ» شد. کاپولای هفتادویک ساله سی و هشتمین دریافت‌کننده این جایزه است.

مراسم شنبه شب در هالیوود زمینه ساز آن شد بار دیگر بیشتر بازیگران و دست اندرکاران سه گانه های پدرخوانده پیرامون کاپولای همچنان نیرومند گردآیند تا از پدرخوانده واقعی هنری شان قدردانی کرده باشند.

جرج لوکاس سازنده فیلم «جنگ ستارگان» که خود به معرفی کاپولا پا به جهان سینمای هالیوود گذاشت، در ستایش از کاپولا گفت: «او واقعا پدرخوانده نسلی ست که مسیر تاریخ سینما را تغییر دادند.»

رابرت د نیرو، آل پاچینو، جیمز کان و تالیا شیر از جمله گروه پدرخوانده بودند که در این مراسم شرکت داشتند. رابرت د نیرو به خاطر برگزیده شدن برای بازی در پدرخوانده ۲ توسط کاپولا از وی قدردانی کرد و آن را فرصتی خوب برای خود دانست.

کاپولا که یک تاکستان و کارگاه شرابسازی در کالیفرنیا راه اندازی کرده نوع تازه ای از شراب تاکستان خود را به نام «جان لستر» در این شب معرفی کرد.

ژان لوک گدار، فیلمساز برجسته فرانسوی و خالق فیلمهایی همچون: «از نفس افتاده»، «زن زن است»، «سرباز کوچک»، «ساخت آمریکا» و «شاه لیر» که پیش از این گفته بود برای دریافت جایزه به آمریکا سفر نخواهد کرد، دومین فیلمسازی بود که به پاس نیروی پیشبرنده جنبش موج نو در سینمای فرانسه در این شب مورد ستایش قرار گرفت.

فرانسیس فورد کاپولا در این با ستایش از گدار گفت، او و همنسلانش سازندگان فیلمهایی بزرگ همچون: «از نفس افتاده» اند.

با این همه ژان لوک گدار غایب بزرگ این مراسم بود هرچند هرکدام از دست اندرکاران سینمایی حاضر در این مراسم سخنی در ستایش از گدار به زبان آورده و تلاش کردند نیامدن گدار به لس آنجلس و شرکت در این مراسم را نادیده بگیرند.

هاسکل وکسلر فیلمبردار: «از دید گدار ایده‌ها یا سبک جدا از مفهوم نیستند.»

مارک گلدبلات تدوینگر: «او ما را از قواعد رها کرد تا بتوانیم سینما را به جایگاهی رفیع‌تر ببریم.»

مارک جانسن تهیه‌کننده: «گدار همچنین به هالیوود یاد داد فیلمسازانی مانند جان فورد، هوارد هاکس و آلفرد هیچکاک به اندازه تمام فیلمسازان خارجی که تحسین می‌کردیم، هنرمند بودند. او افق‌های سینمایی ما را گسترش داد.»

بروس براوتن آهنگساز: «هیچکس مانند او از موسیقی استفاده نکرده است.»

فیل رابینسن، فیلمنامه نویس و عضو هیئت رئیسه آکادمی: «صادقانه بگویم آقای گدار، شما در دوران کاری طولانی خود به عنوان یک فیلمساز حرف‌های زده‌اید که حداقل یکبار باعث ناراحتی تک‌تک افراد حاضر در این اتاق شده است. شما حرف‌های بدی هم درباره هالیوود و اسکار زده‌اید، اما هیچ یک از این‌ها هیئت رئیسه آکادمی را از اعطاء بالاترین نشان ما بخاطر دستاورد هنری شما منصرف نکرد. اجازه بدهید صریح بگویم - این جایزه بشر‌دوستانه هرشولت نیست.»

جایزه بشردوستانه جین هرشولت هرساله از سوی آکادمی علوم وهنرهای سینمایی به کسانی اهدا می شود که در شمار خانواده سینمایند و دست به کارهای بشردوستانه می زنند.

جین هرشولت بنیانگذار بنیاد کمکهای بشردوستانه سینمایی بود. رسالت و کارکرد این بنیاد بشردوستانه سینمایی دستگیری از کارورزان سینمایی ست که دچار فقر و تنگدستی می شوند. گفتنی ست فیلمساز بزرگی همچون گریفیث، پدر سینمای آمریکا، د در اواخر عمر دچار تنگدستی شدید شده بود. فیلم: «سانست بولوار» ساخته بیلی وایلر روایتگر زندگی چنین فیلمسازانی بود.

رابینسن در آخر گفت: «تصور سینمای معاصر بدون تاثیر شما غیرممکن است و برای همه آن فیلم‌های بزرگ، می‌گوییم، ممنون آقای گدار.»

در سال های گذشته مراسم جوایز افتخاری اسکار همزمان با شب اسکار اهدا می شد اما از سال گذشته هیات رئیسه آکادمی برآن شد تا این مراسم را جداگانه برگزار کند.

XS
SM
MD
LG